Eilistraee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Eilistraee, zwana też "Mroczną Panną" to fikcyjne bóstwo w świecie Zapomnianych Krain. Jest boginią w panteonie drowów, a do jej domen należą pieśń, taniec, fechtunek, polowanie, księżyc i piękno.

Oddaje jej się cześć pieśnią i tańcem, jeśli tylko jest to możliwe, w lasach na powierzchni w rozświetloną księżycem noc. Sprawiają jej wielką przyjemność bardowie uczący się nowych pieśni, artyści przy pracy oraz wszyscy czyniący dobro. Pośród wyznawców są drowy o dobrym charakterze, pragnący uciec przed złem Podmroku, czczącym Lolth matriarchalnym społeczeństwem i chcący odzyskać miejsce w świecie powierzchni, a także ludzie, gnomy, elfy, zmiennokształtni (dzieci księżyca) i pół-elfy.

Eilistraee jest przedstawiana wyobrażana jako trzymająca srebrny miecz, naga drowka, tańcząca pod księżycem. Jej wymiar, razem z innymi wymiarami drowich bogów, leży w Demonweb Pits, który pierwotnie znajdował się w 66 warstwie Otchłani, jednakże po wydarzeniach Wojny Pajęczej Królowej Demonweb Pits nie są już częścią Otchłani, lecz samodzielnym wymiarem. Bogini ma również dom w Arvandorze, gdzie nie musi przebywać ze swą matką. Wierzy się obecnie, że rzadko, jeśli już, odwiedza Demonweb Pits.

Eilistraee, córka Corellona Larethiana i Araushnee (która, zostawszy ukarana przez Corellona, przybrała imię Lolth) została strącona razem z resztą panteonu drowów za wzięcie udziału w wojnie przeciw Seldarine. Kiedy została oczyszczona z wszelkich złych czynów, nalegała na swego ojca, by ukarał ją w ten sam sposób, jak jej brat Vhaeraun i matkę. Rozumiała, że drowi lud będzie potrzebował ucieczki od wrogich kapłanek Lolth.

Kler Eilistraee[edytuj | edytuj kod]

Wyznawców Eilistraee spotyka się w dość małych ilościach i często nie cieszą się zaufaniem zarówno ze strony lękającego się Mrocznych Elfów świata zewnętrznego jak i wyznawców złych elfich bóstw. Uzyskali akceptację tylko na małych obszarach, częściowo w Wysokim Lesie i Waterdeep. Najbardziej znana świątynia Eilistraee, "Promenada", mieści się niedaleko Skullport pod miastem. Inne miejsca kultu to świątynie z małymi ilościami kapłanek i wojowników, umieszczone w obszarach takich jak Szary Las. Wierni starają się, by dowiedziano się o ich obecności i uwolniono się od uprzedzeń, a chcą także się przekonać drowy, by porzuciły swe zwyczaje i przyłączyły się do nich.

Kler Eilistraee znany jest zbiorowo jako "Mroczne Panie", choć pojedyncze świątynie często posiadają swe własne sposoby nazywania zarówno kleryków, jak i wyższych członków kultu. Młodzi inicjaci i akolici znani są jako Panny, zaś pojedyncze tytuły różnią się bardzo pomiędzy świątyniami. Niektóre przykłady to: Tancerz Księżyca, Pieśniarz Księżyca, Mroczna Łowczyni, Srebrna Dziewica, Żywy Miecz, Obnażone Ostrze, Płatnerz, Jasny Brzeg Ciemności i Duch Przeszytej Księżycem Nocy.

Kapłani Mrocznej Panny nie mają odświętnego ubioru. Zamiast tego starają się nosić tak mało, jak to tylko możliwe podczas oficjalnych ceremonii. Gdy odpoczywają, preferują srebrne, przeświecające togi. Święte symbole wiary są różne: srebrny wisior wielkości dłoni w kształcie srebrnego miecza, srebrny miecz obrysowany na tle srebrnego księżyca z srebrzystymi włóknami i nagą, długowłosa drowkę, tańczącą na tle księżyca w pełni. Często nosi się je jako brosze lub na szyi, używając cieniutkich srebrnych lub mitrilowych łańcuszków. Ostatnie wydarzenia pokazują, że kult Eilistraee otwarty jest także dla męskich kapłanów, pomimo początkowej niechęci wyznawczyń.

Jednym z najwyższych rytuałów i ceremonii Eilistraee jest zwany "Polowaniem". Wyznawcy Mrocznej Panny biorą swoje święte bronie, rozdziawszy się wcześniej z pancerzy i ubrań, a następnie w blasku pełni księżyca polują na wybrane zwierzę (w pewnych wypadkach na orków, zmiennokształtnych lub inne stwory, które zagrażają bezpieczeństwu okolicy i jej mieszkańców). Biorą udział w czymś w rodzaju ceremonialnego tańca, gdy gonią zwierzę (lub stwora) i ofiarują zwierzynę swej Bogini. Jeśli wybrali zwierzę, ciało zazwyczaj zostaje przybrane i przygotowane jako posiłek dla uczestników Polowania. Po posiłku następuje świętowanie pieśnią i tańcem ku chwale Eilistraee oraz ziemi i księżyca.

Dwie z najbardziej znanych wyznawczyń Eilistraee w powieściach o Zapomnianych Krainach to Liriel Baenre i Qilué z Siedmiu Sióstr. Halisstra Melarn, była również kapłanką Mrocznej Panny podczas Milczenia Lolth.

W grze komputerowej Neverwinter Nights: Hordy Podmroku, wyznawcy Eilistraee stoją na czele armii rebeliantów walczących ze złą Valsharess. Tajemnicza kapłanka Mrocznej Panny, znana jako Wyrocznia przewodzi małej grupie eilistryjskich drowów w opuszczonej świątyni Lolth, umieszczonej w portowym mieście Podmroku, Lith My'athar.

W ostatnio napisanej przez Lisę Smedman Eilistraee zabiła Vhaerauna i zdobyła jego portfolio, a poprzez to wielu jego kapłanów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Greenwood et al. (2001). Eilistraee (Lesser Goddess). In Ed Greenwood, Sean K. Reynolds, Skip Williams and Rob Heinsoo, Forgotten Realms® Campaign Setting, pp. 240—241. Wizards of the Coast, Inc.
  • Boyd and Mona. (2002). Eilistraee. In Eric L. Boyd and Erik Mona, Faiths and Pantheons, Forgotten Realms® Campaign Accessory, pp. 23—25. Wizards of the Coast, Inc.
  • Boyd. (1998). Eilistraee. In Boyd, Eric. L., Demihuman Deities, Forgotten Realms® Campaign Accessory, pp. 14-16, TSR, Inc.
  • Greenwood, Ed. The Drow of the Underdark (TSR, 1991).
  • McComb, Colin. On Hallowed Ground (TSR, 1996).