Eimeria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eimeria
Ilustracja
Oocysty Eimeria maxima
Systematyka
Domena

eukarionty

Supergrupa

Chromalveolata

Królestwo

protisty

Podkrólestwo

Biciliata

Typ

Myzozoa

Podtyp

Apicomplexa

Gromada

Coccidea

Rząd

Eucoccidiorida

Podrząd

Eimeriorina

Rodzina

Eimeriidae

Rodzaj

Eimeria

Nazwa systematyczna
Eimeria Schneider, 1875

Eimeria (z łac. eimeria – ziarenko) – rodzaj pasożytów bytujących w nabłonku jelit z gromady kokcydiów należącej do sporowców (według współczesnych ustaleń taksonomicznych – do supergrupy Chromalveolata). Są to jednokomórkowe pierwotniaki, pasożyty komórek krwi lub nabłonka przewodu pokarmowego kręgowców o mniej lub bardziej owalnym kształcie. Wywołują choroby pasożytnicze zwane kokcydiozami.

Biologia pasożyta[edytuj | edytuj kod]

Cykl rozwojowy Eimerii przebiega w trzech fazach:

  • schizogonii – (przebiega w organizmie żywiciela) jest to rozmnażanie bezpłciowe. Sporulowane oocysty w przewodzie pokarmowym, dokładniej rzecz biorąc ścianka oocysty ulega nadtrawieniu. Efektem tego jest uwolnienie z oocysty poprzez mikropyle sporozoitów do światła jelita i dalej do komórek nabłonka jelit. Tam w wyniku wzrostu i podziału następuje przekształacenie w schizonty, które zawierają liczne merozoity. Tak powstałe merozoity wnikają do komórek nabłonka kosmków jelitowych, gdzie odbywa się następna schizogonia lub pasożyty mogą rozpocząć następną fazę – gamogonię.
  • gamogonii – (przebiega w organizmie żywiciela) jest to rozmnażanie płciowe. Merozoity po wniknięciu w komórki przekształcają się w osobniki płciowe mikrogamety i makrogamety. Mikrogamety rozrywają komórki i wędrują do makrogamet. Następuje połączenie. Powstaje zygota, która otacza się grubą otoczką. Powstaje oocysta. Oocysty po rozerwaniu komórek wydostają się do światła przewodu pokarmowego i zostają wraz z kałem wydalone do środowiska zewnętrznego.
  • sporogonii – przebiega w środowisku zewnętrznym. Następuje dwukrotny podział jądra i cytoplazmy oocysty. Tworzą się w niej 4 sporocysty. W każdej sporocyście dochodzi do podziału i powstają dwa sporozoity.

U poszczególnych gatunków może różnić się ilość schizogonii, liczba tworzonych merozoitów.

Niektóre gatunki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alphabetical list of the Eimeriidae of the world. University of New Mexico. [dostęp 2012-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-07)].
  2. a b Coccidia (Eimeria and Isospora) of Miscellenous Rodent Families. Department of Biology, University of New Mexico. [dostęp 2012-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-28)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]