Ekkehard II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ekkehard II
ilustracja
Ekkehard i Uta. Gotyckie figury z ok. 1240 w katedrze w Naumburgu
margrabia Łużyc
Okres panowania od 1034
do 24 stycznia 1046
margrabia Miśni
Okres panowania od 1038
do 24 stycznia 1046
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 985
Data śmierci 24 stycznia 1046
Ojciec Ekkehard I
Żona Uta von Ballenstedt
Dzieci brak

Ekkehard II (ur. ok. 985, zm. 24 stycznia 1046) – margrabia Miśni od 1038 do śmierci, zastąpił w tej funkcji swojego starszego brata Hermana I. Wcześniej, od roku 1034, pełnił urząd margrabiego Łużyc. Syn Ekkeharda I. Ożeniony z Utą von Ballenstedt, był bezdzietny. Był ostatnim przedstawicielem rodu Ekkehardynów. Zmarł podczas epidemii, która objęła znaczny obszar Saksonii.

Ekkehard był zaangażowany politycznie w walkę przeciwko schrystianizowanym państwom słowiańskim, Polsce i Czechom, wspierając Konrada II i Henryka III. Walczył z księciem Brzetysławem I z dynastii Przemyślidów, który wraz z Piotrem Orseolo najechał na Bawarię. Ekkehard brał udział w dwóch kampaniach Henryka III przeciwko księciu czeskiemu; druga z nich w 1041 okazała się skuteczna.

Ze względu na to, że linia Ekkehardynów wymierała, margrabia zapisał swój majątek i tytuł Henrykowi, który po śmierci Ekkeharda nadał tytuł margrabiego Miśni Wilhelmowi, księciu Orlamünde. W polityce wewnętrznej był bliskim doradcą cesarza Henryka III. Umacniając wschodnie rubieże Cesarstwa, założył Naumburg (Saale). Wraz z bratem Hermanem wznieśli zamek i kolegiatę (późniejszą katedrę), a ponadto popierali dążenie cesarza do utworzenia w Naumburgu biskupstwa, które przeniesiono z Zeitz.

Ekkehard II został przedstawiony jako jedna z cyklu figur dobrodziejów Naumburg (Saale), zdobiących zachodni chór tamtejszej katedry. Wraz z żoną Utą zajmuje naczelne miejsce w świątyni, na wysokości ołtarza. Ukazany został jako osoba w sile wieku, nieco otyła, lecz energiczna; przedstawienie sugeruje zdecydowany, a nawet despotyczny charakter Ekkeharda. Anonimowy rzeźbiarz znany jako Mistrz Naumburski zobrazował ówczesny autorytet margrabiego i jego rolę w walce przeciwko wschodnim sąsiadom. Książę trzyma tarczę lekko z boku, ostentacyjnie pokazując owinięty pasem tkaniny miecz na znak, iż jest nie tylko rycerzem, lecz także ma władzę ustanawiania i wykonywania prawa. Dzieło zostało wykonane około 1240.

Bibliografia[edytuj]

  • Heinrich Theodor Flathe: Ekkehard II. W: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). T. 5. Leipzig: 1877, s. 790. (niem.)
  • Henry Melvill Gwatkin, James Pounder Whitney: The Cambridge Medieval History: Volume III. Cambridge: 1926. (ang.)
  • Rolf Toman (red.): Gotyk. Architektura, rzeźba, malarstwo. Köln: 1998.

Linki zewnętrzne[edytuj]


Poprzednik
Dietrich II
margrabia Łużyc
10341046
Następca
Dedo I
Poprzednik
Herman I
margrabia Miśni
11381046
Następca
William IV Orlamünde