Ekler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ekler w czekoladzie
Przekroje dwóch eklerków

Ekler[1][2], eklerek[3], eklerka[3] (fr. éclair) – podłużne ciastko wykonane z parzonego ciasta przełożone lub nadziane kremem.

Korpusy na eklery formuje się w pożądane kształty (walce o długości ok. 10 cm i promieniu od 3 do 4 cm) przeciskając ciasto przez rękaw cukierniczy[1]. Po upieczeniu w piecu ciasto przecinane jest na pół i jego dolna część napełniana jest kremem bitą śmietanką, kremem bezowym, kremem russel lub śmietankowym[1]. Górną część korpusu pokrywa się z wierzchu pomadą, czekoladą itd[1].

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Eklerka prawdopodobnie została stworzona w XIX wieku we Francji. Niektórzy historycy spekulują, że jej autorem był Marie-Antoine Carême, francuski kucharz, żyjący w latach 1784–1833.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Słowo „ekler” zapożyczone jest z francuskiego słowa éclair, oznaczającego błyskawicę[4]. Istnieje teoria, według której ciastko to zawdzięcza swoją francuską nazwę zgrabnej budowie, umożliwiającej jego „błyskawiczną” konsumpcję[4]. Podobnie zamek błyskawiczny nazywany bywa eklerem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d 3.8 „Ciasta parzone (ptysiowe)”. W: Małgorzata Konarzewska: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: podręcznik do nauki zawodu kucharz w technikum i szkole policealnej. T. 2. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2011, s. 115–116. ISBN 978-83-7141-980-5.
  2. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać ekler [w:] Słownik języka polskiego [online], PWN [dostęp 2016-02-13].
  3. a b publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać eklerka [w:] Słownik języka polskiego [online], PWN [dostęp 2016-02-13].
  4. a b Mirosław Bańko: Eklerka. [w:] Sjp.pwn.pl: Słowniki: Ciekawostki: Czy wiesz, że... [on-line]. Wydawnictwo Naukowe PWN. [dostęp 2023-11-22].