Ekranizacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kadr z ekranizacji Quo Vadis

Ekranizacja – filmowa forma pierwowzoru literackiego (również gry komputerowej lub komiksu). Założeniem ekranizacji jest przedstawienie utworu, np. powieści, noweli, sztuki teatralnej itp., w formie filmu fabularnego. Nie oznacza to jednak, że ekranizacja musi obejmować cały utwór. Scenarzysta/reżyser tworząc ekranizację może użyć jakiegokolwiek wątku utworu, bądź też dowolnie skoncentrować się na którymś z aspektów.

Pojęcie ekranizacji często jest stosowane zamiennie z pojęciem adaptacji. Jednakże w przeciwieństwie do ekranizacji, która przenosi na ekran utwór literacki w sposób możliwie wierny oryginałowi, adaptacja określa twórczy przekaz idei, wizji czy tematu danego dzieła. Przykładem na ekranizację może być seria filmów o przygodach Harry’ego Pottera, natomiast – pozostając przy gatunku filmu przygodowego – adaptacją można by nazwać np. film oparty na powieści „EragonChristophera Paoliniego.

Za adaptację napisanej w formie listów powieści Pierre Choderlos de LaclosNiebezpieczne związki” (reż. Stephen Frears) Christopher Hampton otrzymał w 1988 roku Oscara.