Eksenatyd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eksenatyd
Eksenatyd
Identyfikacja
numer CAS 141732-76-5
DrugBank DB01276
Klasyfikacja medyczna
ATC A10BJ01
Stosowanie w ciąży kategoria C
Farmakokinetyka
Okres półtrwania 2,4 h
Wydalanie z moczem
Uwagi terapeutyczne
Drogi podawania podskórnie
Objętość dystrybucji 28,3 l

Eksenatyd − lek stosowany w leczeniu cukrzycy, będący agonistą peptydu glukagonopodobnego typu 1 (GLP-1, glucagon-like-peptide-1), wytwarzanego przez komórki L jelita cienkiego, który po związaniu się z komórką β (receptorem dla GLP-1) wysp trzustkowych zwiększa wydzielanie insuliny pod wpływem glukozy. Ponadto spowalnia wchłanianie glukozy oraz hamuje wpływ glukagonu na komórki receptorowe[1]. W 2005 został dopuszczony w Stanach Zjednoczonych (przez Agencję Żywności i Leków) do leczenia cukrzycy typu 2. Eksenatyd jest syntetycznym analogiem peptydu złożonego z 39 aminokwasów, pierwotnie wykrytego w ślinie helodermy arizońskiej.

Lek jest podawany w postaci zastrzyków podskórnych dwa razy dziennie. Charakteryzuje się dość licznymi działaniami niepożądanymi (nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, hipoglikemia, refluks żołądkowo-przełykowy). Z uwagi na brak badań nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i matek karmiących.

Jego stosowanie wiąże się ze spadkiem masy ciała (około 2–3 kg w ciągu 6 miesięcy) oraz poprawą kontroli glikemii (spadek poziomu hemoglobiny glikowanej o 0,5–1 punktu procentowego).

Na rynku amerykańskim jest zarejestrowany pod nazwą Byetta[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.