Eksplozja w Bejrucie (2020)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eksplozja w Bejrucie
Ilustracja
Miejsce eksplozji – widoczny zalany wodą krater w miejscu byłego magazynu
Państwo

 Liban

Miejsce

Port w Bejrucie

Rodzaj zdarzenia

Eksplozja

Data

4 sierpnia 2020

Godzina

18:08:18

Ofiary śmiertelne

218 osób[1]

Ranni

7500 osób[1]

Położenie na mapie Bejrutu
Mapa konturowa Bejrutu, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Libanu
Mapa konturowa Libanu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia33°54′04″N 35°31′08″E/33,901000 35,519000
Skutki eksplozji
Zniszczony magazyn
Jedna z ulic Bejrutu po eksplozji
Budynek uszkodzony w wyniku eksplozji
Wybite szyby w jednym z mieszkań

Eksplozja w Bejruciewybuch, do którego doszło 4 sierpnia 2020 w porcie w Bejrucie. Eksplodowała składowana w magazynie portowym saletra amonowa skonfiskowana w 2014 roku z zatrzymanego w porcie statku. W wyniku eksplozji zniszczony został port i wiele budynków w mieście[2][3]. Zginęło 218 osób, a ponad 7,5 tys. odniosło obrażenia[1]. Co najmniej 250–300 tys. ludzi w wyniku eksplozji straciło swoje domy[4][5][4][5]. Niecały tydzień po wybuchu do dymisji podał się premier Libanu Hassan Dijab wraz ze swym rządem, oświadczając przy tym, że powodem zaniedbań prowadzących do katastrofy była potężna korupcja[6].

Tło zdarzenia[edytuj | edytuj kod]

Liban w roku 2020 pogrążony był w kryzysie ekonomicznym i wstrząsany niepokojami społecznymi[3]. W kraju lawinowo rosło bezrobocie (sięgało 25%[7]), waluta (funt libański) gwałtownie traciła na wartości (inflacja w czerwcu 2020 sięgnęła blisko 90%[7]), a udział osób ubogich przekroczył 50%[8]. Produkt krajowy brutto spadł w 2018 o 1,8%, w 2019 o 5,6%, a prognoza na rok 2020 zakładała spadek o 10,9%[7]. Częste i długotrwałe były przerwy w dostawach energii elektrycznej, nie działał system gospodarki odpadami[7]. Niepokoje społeczne wzmagały się w oczekiwaniu na 7 sierpnia, kiedy planowano ogłoszenie wyroku wobec osób oskarżanych o organizację zamachu na byłego premiera Rafika al-Haririego (miał miejsce w 2005 roku niedaleko katastrofalnej eksplozji z sierpnia 2020)[3]. Podczas protestów społecznych władze kraju oskarżane były o niekompetencję i powszechną korupcję[5].

W porcie bejruckim(inne języki) składowano znaczną część krajowych zapasów żywności[3], przez port przechodziło ok. 3/4 importu, od którego Liban jest zależny[9] i tu przechowywano państwowe zapasy zboża[7].

Poza problemami ekonomicznymi i społecznymi kraj zmagał się z pandemią COVID-19 – od początku lipca w Libanie rosła liczba osób zakażonych COVID-19 przekraczając w dniu eksplozji 200 przypadków dziennie[10]. W związku ze wzrostem zachorowań 3 sierpnia rząd libański wprowadził lockdown i godzinę policyjną[11]. Cztery godziny przed eksplozją największy szpital publiczny w Libanie ogłosił, że z powodu dopływu dużej liczby chorych wyczerpał już swoją pojemność[12].

Przebieg zdarzenia[edytuj | edytuj kod]

O godzinie 17:55 służby bezpieczeństwa powiadomiły jednostkę straży pożarnej o wybuchu pożaru w jednym z magazynów portowych, informując o płonących sztucznych ogniach. Do akcji skierowano 9 strażaków i jedną ratowniczkę. Po dotarciu na miejsce, widząc, że pożar jest znacznie potężniejszy, niż się spodziewali, zdążyli wezwać wsparcie[13]. O godzinie 18:08:18 czasu wschodnioeuropejskiego letniego (EEST) doszło do potężnej eksplozji[14][15]. Uszkodzone przez falę uderzeniową zostały budynki oddalone nawet o 10 kilometrów[8], a wybuch był słyszalny w odległości 240 km – na Cyprze[16]. Według danych zebranych przez specjalistów z United States Geological Survey (USGS) wywołana została fala sejsmiczna o magnitudzie 3,3[15]. W miejscu eksplozji powstał krater o średnicy ponad 120 metrów[17]. Dogaszanie pożarów na terenie portu trwało przez noc z 4 na 5 sierpnia, strażaków wspierały helikoptery armii libańskiej[5].

Przyczyny wybuchu[edytuj | edytuj kod]

O godzinie 23:00 czasu polskiego 4 sierpnia 2020 Główny Komendant Obrony (General Security Chief) Abbas Ibrahim przekazał informację, że w portowym magazynie było składowane 2750 ton azotanu amonowego, który miał być wkrótce wysłany do Afryki[18][19].

Azotan amonu skonfiskowany został z zarejestrowanego w Mołdawii statku MV "Rhosus", który 23 września 2013 wypłynął z Batumi w Gruzji do Beiry w Mozambiku[20][21]. Kapitanem statku był Borys Prokoszew, właścicielem zaś firma Teto Shipping prowadzona przez pochodzącego z Chabarowska, a rezydującego na Cyprze Igora Grieczuszkina. Załoga była mieszana, ukraińsko-rosyjska. W czasie rejsu statek zatankował w Grecji paliwo i załadował dodatkowy towar do przewiezienia do Bejrutu[22]. Według innych źródeł statek zmuszony był do zawinięcia do portu w Bejrucie z powodu problemów technicznych[23]. W porcie tym z powodu stanu technicznego[23], niepokrycia opłat portowych i roszczeń zgłaszanych przez nieopłacaną załogę[22] – został zatrzymany przez służby portowe. Statek, określany w tym czasie jako „pływająca bomba”, został w końcu opuszczony przez załogę[22], a niebezpieczny ładunek przeniesiony został z niego do magazynu portowego nr 12[23][24] przed listopadem 2014[22].

W latach 2014–2017 służby celne bezskutecznie zgłaszały co najmniej sześciokrotnie konieczność usunięcia ładunku z magazynu portowego, wprost informując o poważnym niebezpieczeństwie, jakie rodzi przechowywanie saletry amonowej w nieodpowiednich warunkach[24]. Postulowane było wyeksportowanie ładunku, przekazanie go Libańskim Siłom Zbrojnym lub przedsiębiorstwu wykorzystującemu materiały wybuchowe[24].

Bezpośrednią przyczyną zaprószenia ognia i eksplozji, według Telewizji Al-Dżadid, mogło być spawanie drzwi magazynu, które miało na celu zapobiegnięcie kradzieżom[25]. Prace te, wykonane na polecenie służb bezpieczeństwa, zakończone zostały do południa 4 sierpnia. Pożar i pierwsza eksplozja nastąpiły kilka godzin później[22]. Śledztwo prowadzone w sprawie, zgodnie ze zdaniem Prezydenta Libanu, miało nie wykluczać także możliwości świadomego spowodowania wybuchu, w tym za pomocą ataku rakietowego lub bombowego[26].

Skutki wybuchu[edytuj | edytuj kod]

Moc wybuchu 2750 ton saletry amonowej jest porównywalna do eksplozji 1155 ton trotylu[27]. Wybuch był jedną z najsilniejszych eksplozji nienuklearnych spowodowanych przez człowieka[28] i miał ponad 7% mocy wybuchu bomby jądrowej Little Boy zrzuconej 6 sierpnia 1945 na Hiroszimę[27].

Eksplozja spowodowała zniszczenie portu w Bejrucie oraz wielu budynków w mieście[5]. Poważnie uszkodzone zostały m.in. szpitale w centrum miasta, w tym trzy zostały zniszczone (zginęło w nich czworo pracowników służby zdrowia i 15 pacjentów podłączonych do respiratorów, które przestały działać[29]), a ich pacjenci musieli zostać z nich ewakuowani[4]. Dwa inne szpitale zostały uszkodzone[30]. Pilne operacje rannych wykonywane były na parkingach przed szpitalami, z powodu braków elektryczności w świetle latarek smartfonów[11]. Zniszczone zostało największe w mieście centrum dializ. W portowych magazynach znajdowały się zapasy leków i szczepionek, które przepadły wraz z innymi towarami tam składowanymi[31] (w tym m.in. 11 kontenerów ze środkami ochrony osobistej dla służby zdrowia zmagającej się z epidemią COVID-19[26]). W różnym stopniu uszkodzonych lub zniszczonych zostało także m.in. 90% hoteli w mieście[32].

W porcie bejruckim statek pasażerski (wycieczkowiec) "Orient Queen(inne języki)" został w wyniku eksplozji przewrócony na burtę i częściowo zatonął (dwie osoby na pokładzie zginęły)[33]. Zniszczona została także bengalska korweta BNS "Bijoy"(inne języki), należąca do Sił Zbrojnych ONZ w Libanie, a 21 członków jej załogi zostało rannych. Zniszczony został największy w Libanie silos zbożowy, bezpośrednio sąsiadujący z miejscem eksplozji od zachodu. Ze względu na masywną konstrukcję i pochłonięcie energii wybuchu przez sypki ładunek – budowla ta ograniczyła skutki eksplozji w kierunku zachodnim[31]. Po zniszczeniu portu w Bejrucie – ruch statków skierowany został do dotąd drugiego pod względem wielkości portu libańskiego w Trypolis[31].

Dzień po katastrofie straty materialne w mieście oszacowane zostały przez gubernatora Bejrutu Marwana Abbouda na 10–15 mld dolarów[34]. Agencje ONZŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Światowy Program Żywnościowy (WFP) – ostrzegły 7 sierpnia, że Liban już wcześniej pogrążony w kryzysie ekonomicznym i społecznym, zagrożony jest kryzysem humanitarnym(inne języki). Spodziewano się, że zniszczenie portu wraz z magazynami spowoduje problemy z dostępem do żywności i jeszcze bardziej wywinduje jej ceny. Utrata 500 łóżek szpitalnych, środków medycznych i ochrony osobistej groziła zapaścią służby zdrowia[26]. Poważnie uszkodzone zostało Muzeum Sursock, a wiele eksponatów zostało całkowicie zniszczonych[35]. Pałac Sursock, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, został poważnie uszkodzony[36]. Niektóre szklane artefakty w Muzeum Archeologicznym w Bejrucie zostały zniszczone[37].

8 sierpnia 2020 protestujący obarczający rząd winą za stan kraju i dopuszczenie do zaniedbań, których efektem była eksplozja w porcie, zaatakowali siedzibę parlamentu oraz budynki rządowe, w tym zajęli siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W wyniku starć protestujących z siłami rządowymi zginął jeden ich funkcjonariusz, rannych zostało około 200 osób. Premier Libanu, Hassan Dijab, zapowiedział przyśpieszenie wyborów parlamentarnych[38]. 9 sierpnia do dymisji podała się Minister Informacji Manal Abdel Samad (tłumacząc się niespełnieniem oczekiwań w kontekście katastrofy jaka spotkała Liban)[39] oraz Minister Środowiska Kattar Demianos[40]. 10 sierpnia 2020 do dymisji podał się premier Hassan Dijab wraz z resztą rządu przyznając, że przyczyną wybuchu były zaniedbania spowodowane potężnym systemem korupcji, endemicznym dla Libanu i potężniejszym od państwa[6].

Reakcje międzynarodowe i rządowe[edytuj | edytuj kod]

Izraelski minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi powiedział izraelskiej telewizji N12, że wybuch został najprawdopodobniej spowodowany przez wcześniejszy pożar[41]. Gotowość do pomocy przekazał za pomocą Twittera irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif[42]. W podobnym tonie wypowiedział się brytyjski premier Boris Johnson[18]. Izrael za pomocą kanałów dyplomatycznych innych krajów zgłosił gotowość do udzielenia pomocy humanitarnej (jako że oba kraje nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych)[18]. Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej przekazał, że z wielkim niepokojem wysłuchuje informacji napływających po wybuchu i również zaoferował pomoc[43]. Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że jego kraj już rozpoczął przygotowanie transportu pomocy humanitarnej[44]. Z kolei Katar ogłosił, że udostępni i prześle swoje szpitale polowe w celu opieki nad rannymi[19]. Pomoc zaoferował również prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan[45].

Rząd Libanu zarządził trzydniową żałobę narodową w związku z eksplozją[46] i nakazał siłom zbrojnym osadzenie w areszcie domowym urzędników odpowiedzialnych za składowanie materiałów wybuchowych w porcie[9]. Najwyższa Rada Obrony Libanu zaleciła rządowi ogłoszenie w mieście stanu wyjątkowego[19]. Prezydent Libanu, Michel Aoun, odrzucił możliwość przeprowadzenia międzynarodowego dochodzenia w sprawie wybuchu[26].

W sierpniu 2020 do Libanu udały się polska grupa poszukiwawczo-ratownicza oraz grupa medyczna w ramach PCPM (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej), które przeprowadziły akcje na miejscu zdarzenia[47][48].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c They Killed Us from the Inside, Human Rights Watch, 2021, ISBN 978-1-62313-931-5.
 2. Beirut explosion: Lebanon's government 'to resign' as death toll rises, BBC News, 10 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-10].
 3. a b c d Beirut blast: Frantic search for survivors of deadly explosion, bbc.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 4. a b c Ted Regencia, Linah Alsaafin, More than 200,000 left homeless by Beirut explosion: Live updates, aljazeera.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 5. a b c d e Alasdair Sandford, Beirut blast: 'There are probably more victims under the rubble’, says minister, as death toll rises, euronews.com, 6 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-06] (ang.).
 6. a b Ted Regencia, Linah Alsaafin, Ramy Allahoum, 'Endemic corruption' caused Beirut blast, says Diab: Live updates, aljazeera.com, 10 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-10].
 7. a b c d e Maria Mazurek, Od katastrofy do katastrofy. Liban to państwo z gospodarką w ruinie. „Jesteśmy przeklęci”, gazeta.pl, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (pol.).
 8. a b Ghazi Balkiz, Tamara Qiblawi, Ben Wedeman, Beirut explosion: Thousands injured across Lebanese capital, edition.cnn.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 9. a b Michael Pooler, Lebanon orders house arrest of some port officials in Beirut blast, ft.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-06] (ang.).
 10. Lebanon: Coronavirus Cases, worldometers.info [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 11. a b Abby Sewell, Damaged Lebanon hospitals treating patients in parking lots after Beirut blasts, english.alarabiya.net, 4 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 12. Tamara Qiblawi, Beirut will never be the same again, edition.cnn.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 13. Timour Azhari, How Beirut firefighters were sent into disaster, aljazeera.com, 8 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-08].
 14. M 3.3 Explosion – 1 km ENE of Beirut, Lebanon, earthquake.usgs.gov [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 15. a b Tara John i inni, Beirut explosion generated seismic waves equivalent of a magnitude 3.3 earthquake, cnn.com, 4 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 16. Samia Nakhoul, Ellen Francis, Massive blast rips through Beirut, killing 78 and injuring thousands, reuters.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-06] (ang.).
 17. Tara John i inni, The Beirut explosion created a 405-foot-wide crater, edition.cnn.com, 4 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 18. a b c Merisha Gadzo, Dozens killed, thousands wounded in Beirut blast: Live updates, aljazeera.com, 4 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-04] (ang.).
 19. a b c Wybuch w Bejrucie. Państwa całego świata solidaryzują się z Libanem, onet.pl, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (pol.).
 20. Guido Felder, Explosion in Beirut – Ammoniumnitrat kam mit dem Schiff Rhosus, blick.ch, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (niem.).
 21. Col Vinayak Bhat, Beirut blast: Confiscated ammonium nitrate from ship in 2014 could have sparked deadly explosion, indiatoday.in, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 22. a b c d e Mary Ilyushina, Katie Polglase, A Russian ship’s cargo of dangerous ammonium nitrate was stranded in Beirut port for years, edition.cnn.com, 6 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-06] (ang.).
 23. a b c Charbel Dagher, Christine Maksoud, m/v Rhosus – Arrest and Personal Freedom of the Crew, „The Arrest news”, F. Arizon (11), październik 2015 [zarchiwizowane] (ang.).
 24. a b c Timour Azhari, Beirut blast: Tracing the explosives that tore the capital apart, aljazeera.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 25. Tomasz Ławnicki, Zdumiewające ustalenia libańskich mediów. To miała być przyczyna potężnego wybuchu?!, natemat.pl, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (pol.).
 26. a b c d Beirut explosion: UN warns of Lebanon humanitarian crisis, bbc.com, 7 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-07] (ang.).
 27. a b John Ismay, What Is Ammonium Nitrate, Blamed in the Beirut Explosion?, [w:] The New York Times [online], 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-16].
 28. Caty Clifton, Beirut explosion ‘one of the largest non-nuclear blasts in history’, [w:] Evening Standard [online], 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-16].
 29. Beirut after the blast: the crunch of glass, acrid smoke and stairs slick with blood, economist.com, 7 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-08] (ang.).
 30. Beirut explosion: Frantic search for survivors of deadly blast, bbc.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-08] (ang.).
 31. a b c Beirut explosion: Before-and-after images, bbc.com, 7 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-07] (ang.).
 32. Nada Al Thaher, 90% of Beirut hotels damaged, state media says, edition.cnn.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-08] (ang.).
 33. Orient Queen Sinks in Beirut, Two Crew Reported Dead - Cruise Industry News | Cruise News, cruiseindustrynews.com [dostęp 2023-03-23] (ang.).
 34. Bassem Mroue, Zeina Karam, Sarah el Deeb, Negligence probed in deadly Beirut blast amid public anger, apnews.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-06] (ang.).
 35. Hakim Bishara, Deadly Explosion in Beirut Decimates Thousands of Buildings, Including Galleries and Museums, Hyperallergic, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2023-06-04] (ang.).
 36. Strona niedostępna - ABC News (go.com)
 37. AUB Archaeological Museum counts cost of Beirut blast, American University of Beirut [dostęp 2023-06-04] (ang.).
 38. Ben Wedeman i inni, Lebanon protesters storm ministries as violent protests grip Beirut, edition.cnn.com, 8 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-08] (ang.).
 39. Lauren Chadwick, Lebanon’s information minister resigns amid violent protests after deadly Beirut blast, euronews.com [dostęp 2020-08-09].
 40. Lauren Chadwick, Two Lebanese ministers resign amid protests after deadly Beirut blast, euronews.com, 9 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-09].
 41. Maayan Lubell, Dan Williams, Jonathan Oatis, Israel not involved in Beirut blast, Israeli official says, reuters.com, 4 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 42. Parisa Hafezi, Chris Reese, Iran ready to help Lebanon after deadly Beirut blast: Zarif tweets, reuters.com, 4 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 43. Alaa Swilam Nayera Abdallah, Jonathan Oatis, Saudi Arabia following with great concern consequences of Beirut’s explosion: SPA, reuters.com, 4 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 44. The Latest: Pope Francis offers prayers for Beirut victims, apnews.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 45. Erdogan spoke with Lebanon’s Aoun, offered Turkish aid after explosion, reuters.com, 4 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 46. Lebanon in mourning as port blast casualties counted, abc.net.au, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-05] (ang.).
 47. Aleksandra Rutkowska, Przyjmują pacjentów na ulicach i w specjalnych autobusach. Ratownicy PCPM w Bejrucie, pcpm.org.pl, 12 sierpnia 2020 [dostęp 2021-04-30].
 48. Nieczynne szpitale, rosnąca liczba zakażeń. Ratownicy PCPM z miesięczną misją w Libanie, pcpm.org.pl, 21 sierpnia 2020 [dostęp 2021-04-30].