Ekspozytura polityczna Gröbming

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ekspozytura polityczna Gröbming
Politische Expositur Gröbming
ekspozytura polityczna
Państwo  Austria
Kraj związkowy Styria
Siedziba Gröbming
Powierzchnia 952,89 km²
Populacja (1 stycznia 2011)
• liczba ludności

22544
• gęstość 24 os./km²
Tablice rejestracyjne GB
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba gmin 9
Położenie na mapie Styrii
Położenie na mapie
Położenie na mapie Austrii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Ekspozytura polityczna Gröbming (niem. Politische Expositur Gröbming) – ekspozytura polityczna w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Liezen. Siedziba ekspozytury znajduje się w miejscowości Gröbming. Ekspozytura dysponuje większością oddziałów (bez opieki socjalnej, nadleśnictwa i pomocy w przypadku klęsk żywiołowych) potrzebnych do funkcjonowania powiatu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ekspozytura powstała w 1868 wraz z utworzeniem powiatu Liezen. W 1873 z inicjatywy mieszkańców założono powiat Gröbming. Istniał on do 1938, gdy z inicjatywy nacjonalistów został ponownie włączony do powiatu Liezen. Obszar Gröbming odzyskał status ekspozytury w 1962.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Tereny ekspozytury leżą we wschodniej Styrii, otaczają je od północy Góry Dachstein, a od południa Schladminger Tauern. Wszystkie ważniejsze miejscowości, droga krajowa B146 i linia kolejowa położone są w przecinającej ekspozyturę Dolinie Górnej Anizy (Oberes Ennstal). Na zachodzie z ekspozyturą graniczy powiat Tamsweg, na południowym zachodzie powiat St. Johann im Pongau, na południowym wschodzie powiat Murau, na zachodzie z główną częścią powiatu Liezen i na północnym zachodzie powiat Gmunden.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Ekspozytura podzielona jest na dziewięć gmin, w tym jedną gminę miejską (Stadt), trzy gminy targowe (Marktgemeinde) oraz pięć gmin wiejskich (Gemeinde).

Miasta

  1. Schladming

Gminy targowe

  1. Gröbming
  2. Haus
  3. Öblarn

Gminy

  1. Aich
  2. Michaelerberg-Pruggern
  3. Mitterberg-Sankt Martin
  4. Ramsau am Dachstein
  5. Sölk