Eksterytorialna autostrada Wiedeń - Wrocław

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Eksterytorialna autostrada WiedeńWrocławdroga ekspresowa, która w latach czterdziestych XX wieku miała połączyć te dwa miasta, przebiegając przez terytorium Czechosłowacji.

Budowa eksterytorialnej autostrady przez terytorium tego kraju została wymuszona przez III Rzeszę w następstwie układu monachijskiego i wcześniejszego Anschlussu Austrii. Prace przygotowawcze rozpoczęły się w grudniu 1938 i zostały przyśpieszone po utworzeniu Protektoratu Czech i Moraw w marcu 1939 roku.

Według niemieckiej numeracji droga miała być oznaczona jako Reichsautobahn 88. Budowa ruszyła 11 kwietnia 1939 roku i trwała do 30 kwietnia 1942, kiedy została przerwana z powodu przestawienia gospodarki III Rzeszy na produkcję wojenną. Intensywne prace budowlane wykonywano tylko na terytorium Protektoratu, na odcinku o długości około 80 km. W ich ramach wykonano wiele prac ziemnych i obiektów autostradowych (wiadukty, przepusty), lecz nie zdążono położyć nawierzchni. Po wojnie budowy nie kontynuowano, poza krótkim odcinkiem w okolicach Brna, który dokończono jako drogę lokalną.

Obecnie pozostałości budowy można znaleźć na odcinku od Medlova na południe od Brna do Trnávki49°42′42″N 16°43′04″E/49,711667 16,717778.

W przyszłości na części szlaku na północ od Brna ma przebiegać droga ekspresowa R43. Na południe od Brna na szlaku tym zbudowano drogę ekspresową R52.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]