Ektopia serca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ektopia serca (łac. ectopia cordis) – rzadka wada wrodzona, polegająca na nieprawidłowym położeniu serca, poza obrębem klatki piersiowej. Częstość wady szacuje się na 1:126582 (79:10 000 000) urodzeń, nieco częściej u dziewczynek. Wada często rozpoznawana jest prenatalnie w położniczym badaniu USG. W zależności od lokalizacji serca, wyróżnia się cztery typy wady:

  • piersiowy, gdy serce znajduje się do przodu od mostka (65%)
  • piersiowo-brzuszny, gdy serce znajduje się między klatką piersiową a jamą brzuszną (20%)
  • brzuszny (10%)
  • szyjny (5%).

Współwystępowanie piersiowo-brzusznej ektopii serca, ubytku w dolnej części mostka, przedniej przepukliny przeponowej, defektu linii środkowej w okolicy nadpępkowej, wad serca i osierdzia określa się jako tzw. pentalogię Cantrella.

Ektopia była przypuszczalnie najwcześniej opisaną malformacją serca. Rashkind cytuje tekst odczytany z babilońskich tabliczek, pochodzących przypuszczalnie z XX wieku p.n.e., który mówi, że "gdy kobieta rodzi dziecko które ma serce na wierzchu i nie ma skóry, kraj ucierpi od klęsk"[1]. Mikołaj Stensen w 1672 roku opisał płód, którego serce było przemieszczone na zewnątrz klatki piersiowej przez szczelinę w mostku. Jest to również przypuszczalnie pierwszy opis tetralogii Fallota, jako że pień płucny był nieprawidłowo cienki i "zdawał się być nieprzydatny", a zgłębnik nie mógł przejść z prawej komory do ujścia tętniczego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rashkind WJ (ed.) Congenital heart disease, benchmark papers in human physiology, vol. 16. s. 91 Stroundsburg: Hutchinson, 1982, cytat za:A Short History of Cardiology s. 39-40 ​ISBN 90-420-0057-0

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.