Elżbieta Barys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elżbieta Barys
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1947
Poznań
Posłanka III kadencji Sejmu
Okres od 20 października 1997
do 18 października 2001
Przynależność polityczna Akcja Wyborcza Solidarność

Elżbieta Krystyna Barys (ur. 19 stycznia 1947 w Poznaniu) – polska polityk, radca prawny, nauczyciel akademicki, posłanka na Sejm III kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 1980 studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, następnie uzyskała uprawnienia radcy prawnego. Pracowała później m.in. w zarządzie regionu NSZZ „Solidarność”. Następnie podjęła pracę jako nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Lesznie. Zasiada w radzie społecznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Jest publicystką m.in. Radia Maryja.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

Od 1980 była związana z opozycją antykomunistyczną. Za tę działalność była represjonowana przez funkcjonariuszy SB, m.in. aresztowaniem[1]. W wyborach parlamentarnych w 1993 bez powodzenia kandydowała z listy NSZZ „Solidarność”. Pełniła funkcję posła na Sejm III kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność z okręgu Leszno. W trakcie kadencji należała do Ruchu Społecznego AWS. W 2001 bez powodzenia ubiegała się o mandat senatora w okręgu Kalisz z ramienia Ligi Polskich Rodzin[2]. W wyborach samorządowych w 2002 bez powodzenia kandydowała na prezydenta Leszna (otrzymała 5,25% głosów)[3]. Od 2002 do 2010 zasiadała w sejmiku wielkopolskim (w 2002 została wybrana z listy LPR[4], a w 2006 – z listy Prawa i Sprawiedliwości). Należała do LPR, a potem do Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna”. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej sejmiku. W 2010 nie uzyskała reelekcji, startując z listy PiS. Jako bezpartyjna wystartowała w wyborach parlamentarnych w 2011 z listy PiS do Senatu w okręgu leszczyńskim[5] i w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 z listy Polski Razem w okręgu wielkopolskim[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]