Elżbieta Cherezińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elżbieta Cherezińska
Elżbieta Cherezińska.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 października 1972 Piła
Narodowość Polska
Dziedzina sztuki literatura; powieść historyczna
Ważne dzieła Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum; Gra w kości; Korona śniegu i krwi; Północna Droga; Legion; Niewidzialna korona

Elżbieta Cherezińska (ur. 9 października 1972 w Pile), mieszka w Kołobrzegu – polska pisarka, teatrolog, specjalizuje się w powieści historycznej.

Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Życie literackie[edytuj | edytuj kod]

Debiutowała w 2005 roku książką napisaną wspólnie z Szewachem Weissem Z jednej strony, z drugiej strony, która jest jedyną literacką biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce.

Od 2008 roku związana z Wydawnictwem Zysk i S-ka, którego nakładem ukazała się Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum. Napisana na podstawie pamiętników sekretarki Chaima Mordechaja Rumkowskiego w formie dziennika książka oddaje historyczne realia łódzkiego getta,

Od 2009 roku w Zysk i S-ka zaczęły ukazywać się kolejne części Północnej drogi, które zapewniły autorce stałe miejsce na polskim rynku literackim. Na czterotomową opowieść o X i XI-wiecznej Skandynawii epoki wikingów składają się: Saga Sigrun (2009), Ja jestem Halderd (2010), Pasja według Einara (2011) oraz Trzy młode pieśni (2012).

W 2009 otrzymała stypendium im. Jerzego Koeniga przyznawane absolwentom Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

W 2010 roku ukazała się Gra w kości – pierwsza powieść o Piastach. Cherezińska opisuje w niej czas zjazdu gnieźnieńskiego, a przede wszystkim oddaje w swojej powieści realia średniowiecznej Europy przełomu tysiącleci. Przedstawia relacje między Polską Bolesława Chrobrego a cesarstwem Ottona III.

Bestsellerowa Korona śniegu i krwi wydana w 2012 roku jest powieścią osadzoną w XIII-wiecznej Polsce w epoce rozbicia dzielnicowego. Opisuje walkę o tron polski i losy pierwszego króla po 200-letnim rozdrobnieniu państwa Przemysła II. Jest to pierwsza część cyklu "Odrodzone królestwo". Na podstawie powieści powstało słuchowisko zrealizowane przez Radio Merkury w reżyserii Roberta Mirzyńskiego, z muzyką skomponowaną przez Tadeusza Gauera.

W 2013 roku wydana została kolejna bestsellerowa powieść, tym razem z czasów II wojny światowej, Legion, czyli historia Brygady Świętokrzyskiej.

W 2013 roku znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA za Koronę śniegu i krwi.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Cykl Północna droga[edytuj | edytuj kod]

Cykl Odrodzone królestwo[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • W czerwcu 2014 roku nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazuje się "Niewidzialna korona", która jest drugą częścią cyklu "Odrodzone królestwo". Powieść opisuje pierwszych 10 lat dążenia Władysława Łokietka do objęcia polskiego tronu po śmierci Przemysła II. Książka szybko zyskuje uznanie wśród czytelników, zostając "Najgorętszą książką lata"[1] w plebiscycie TVP Kultura.
  • W styczniu 2014 roku Magazyn Literacki Książki uznał Legion za Książkę Roku 2013.[2]

Przypisy

  1. Najgorętsza Książka Lata 2014 (pol.). tvp.pl. [dostęp 2014-08-25].
  2. Burda Książki wydawcą roku (pol.). rynek_ksiazki.pl. [dostęp 2014-02-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]