Elżbieta Cherezińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elżbieta Cherezińska
Elżbieta Cherezińska.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 października 1972 Piła
Narodowość Polska
Dziedzina sztuki literatura; powieść historyczna
Ważne dzieła Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum; Gra w kości; Korona śniegu i krwi; Północna Droga; Legion; Niewidzialna korona

Elżbieta Cherezińska (ur. 9 października 1972 w Pile), mieszka w Kołobrzegu – polska pisarka, teatrolog, specjalizuje się w powieści historycznej.

Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Życie literackie[edytuj]

Debiutowała w 2005 roku książką napisaną wspólnie z Szewachem Weissem Z jednej strony, z drugiej strony, która jest jedyną literacką biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce.

Od 2008 roku związana z Wydawnictwem Zysk i S-ka, którego nakładem ukazała się Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum. Napisana na podstawie pamiętników sekretarki Chaima Mordechaja Rumkowskiego w formie dziennika książka oddaje historyczne realia łódzkiego getta,

Od 2009 roku w Zysk i S-ka zaczęły ukazywać się kolejne części Północnej drogi, które zapewniły autorce stałe miejsce na polskim rynku literackim. Na czterotomową opowieść o X i XI-wiecznej Skandynawii epoki wikingów składają się: Saga Sigrun (2009), Ja jestem Halderd (2010), Pasja według Einara (2011) oraz Trzy młode pieśni (2012).

W 2009 otrzymała stypendium im. Jerzego Koeniga przyznawane absolwentom Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

W 2010 roku ukazała się Gra w kości – pierwsza powieść o Piastach. Cherezińska opisuje w niej czas zjazdu gnieźnieńskiego, a przede wszystkim oddaje w swojej powieści realia średniowiecznej Europy przełomu tysiącleci. Przedstawia relacje między Polską Bolesława Chrobrego a cesarstwem Ottona III.

Bestsellerowa Korona śniegu i krwi wydana w 2012 roku jest powieścią osadzoną w XIII-wiecznej Polsce w epoce rozbicia dzielnicowego. Opisuje walkę o tron polski i losy pierwszego króla po 200-letnim rozdrobnieniu państwa Przemysła II. Jest to pierwsza część cyklu "Odrodzone królestwo". Na podstawie powieści powstało słuchowisko zrealizowane przez Radio Merkury w reżyserii Roberta Mirzyńskiego, z muzyką skomponowaną przez Tadeusza Gauera.

W 2013 roku wydana została kolejna bestsellerowa powieść, tym razem z czasów II wojny światowej, Legion, czyli historia Brygady Świętokrzyskiej.

W czerwcu 2014 roku nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się Niewidzialna korona, która jest drugą częścią cyklu „Odrodzone królestwo”. Powieść opisuje pierwszych 10 lat dążenia Władysława Łokietka do objęcia polskiego tronu po śmierci Przemysła II.

Twórczość[edytuj]

Cykl Północna droga[edytuj]

 • Saga Sigrun Zysk i S-ka (2009)
 • Ja jestem Halderd Zysk i S-ka (2010)
 • Pasja według Einara Zysk i S-ka (2011)
 • Trzy młode pieśni Zysk i S-ka (2012)

Cykl „Odrodzone królestwo”[edytuj]

 • Korona śniegu i krwi Zysk i S-ka (2012)
 • Niewidzialna korona Zysk i S-ka (2014)

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

 • W 2013 roku znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia za Koronę śniegu i krwi
 • Niewidzialna korona szybko zyskała uznanie czytelników, zostając "Najgorętszą książką lata"[1] w plebiscycie TVP Kultura
 • W styczniu 2014 roku Magazyn Literacki Książki uznał Legion za Książkę Roku 2013.[2]

Przypisy

 1. Najgorętsza Książka Lata 2014 (pol.). tvp.pl. [dostęp 2014-08-25].
 2. Burda Książki wydawcą roku (pol.). rynek_ksiazki.pl. [dostęp 2014-02-03].

Linki zewnętrzne[edytuj]