Elżbieta Okupska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elżbieta Okupska
Elżbieta Okupska
Data i miejsce urodzenia 1953
Koszalin
Zawód aktorka

Elżbieta Okupska (ur. 1953 w Koszalinie) − aktorka teatralna i filmowa.

Urodziła się w Koszalinie, tam też debiutowała na scenie i zdobyła dyplom aktorski. Po jego zdobyciu przeniosła się do Szczecina, gdzie grała przez cztery sezony. Kilka lat później została laureatką wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, po czym trafiła w 1986 do chorzowskiego Teatru Rozrywki.

Do jej najważniejszych ról należą: Lady Peachum w Operze za trzy grosze, Fraulein Schneider w Cabarecie, Ubica w Ubu Król, czyli Polacy, swatki Jenty w Skrzypku na dachu, Narratora w The Rocky Horror Show, czy Annasza w Jesus Christ Superstar.

Aktorka ma na swoim koncie także role w produkcjach filmowych: Angelus Lecha Majewskiego oraz Biała Sukienka Michała Kwiecińskiego.

Ma na koncie cztery Złote Maski (za Jeszcze gramy w zielone, Cabaret, Ubu Król, czyli Polacy i Madame Therese) oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Chorzowa w dziedzinie kultury.

W 1995 po raz pierwszy zaprezentowała swój recital pt. Uczciwe życie złożony z piosenek Bertolda Brechta, który później trafił na płytę Okupska śpiewa Brechta.

W 1997 otrzymała wyróżnienie indywidualne za rolę w przedstawieniu Niedźwiedź, Oświadczyny prezentowanym przez Teatr Korez z Chorzowa na VI Konkursie Teatrów Ogródkowych.

Można ją zobaczyć w następujących przedstawieniach:

Przypisy

  1. Oliver!. Chorzów: Teatr Rozrywki, 2009. ISBN 978-83-61823-00-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]