Elżbieta Tarkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Elżbiety Tarkowskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Elżbieta Tarkowska (ur. 11 lipca 1944, zm. 3 marca 2016 w Warszawie) – polska socjolożka. Specjalistka w zakresie socjologii ubóstwa, socjologii i antropologii czasu, francuskiej szkoły socjologicznej oraz socjologii kultury.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1967 skończyła studia socjologiczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego, w 1973 uzyskała doktorat w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 1994 uzyskała tytuł profesora. W IFiS PAN prowadziła Zespół Badań nad Ubóstwem. Od 2007 pracowała w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, gdzie pełniła funkcję dyrektorki Instytutu Filozofii i Socjologii. Była członkinią Prezydium Komitetu Socjologii PAN, przewodniczącą Rady Naukowej IFiS PAN, członkinią Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, wiceprzewodniczącą Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Współpracowała z wieloma instytucjami i organizacjami pozarządowymi (Polska Akcja Humanitarna, Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, Fundacja „Wspólna Droga”, ATD Czwarty Świat i in.). Redaktorka naczelna „Kultury i Społeczeństwa”. Była autorką/współautorką lub redaktorką/współredaktorką naukową ok. 30 książek (m.in. „Zrozumieć biednego. O dawnej i obecnej biedzie w Polsce” (2000), „Przeciw biedzie. Programy, pomysły, inicjatywy” (2002), „Lata tłuste, lata chude... Spojrzenia na biedę w społecznościach lokalnych” (2002), „Biedni o sobie i swoim życiu” (2003)) oraz niemal 300 artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych; część z jej prac ukazała się także w językach obcych.

Współtłumaczka i redaktorka polskiego wydania „Wolnej kultury” Lawrence’a Lessiga, swoje książki umieszcza w Internecie do bezpłatnego pobrania. W 2010 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Zmarła 3 marca 2016, a jej pogrzeb odbył się 9 marca 2016 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Elżbieta Tarkowska. [dostęp 2016-03-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]