Elżbieta Towarnicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elżbieta Towarnicka
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 lipca 1950
Wrocław
Typ głosu sopran
Gatunki opera
Zawód śpiewaczka operowa
Aktywność od 1977
Strona internetowa

Elżbieta Towarnicka (ur. 29 lipca 1950 we Wrocławiu)[1] – polska śpiewaczka operowa (sopran).

Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu Barbary Walczyńskiej w wieku 28 lat. Już podczas studiów występowała w Operze Krakowskiej.

Jej repertuar obejmuje główne partie sopranowe w takich operach jak:

Większy rozgłos przyniosły jej nagrania do filmów Krzysztofa Kieślowskiego: Trzy kolory (Niebieski oraz Czerwony), Dekalog, Podwójne życie Weroniki (wokaliza w wykonaniu stała się jednym z najpopularniejszych utworów w stacjach radiowych w pierwszej połowie lat 90.[2]). Od 1992 roku występuje w Nieszporach Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza (ponad 110 wykonań w Polsce i za granicą; wydanych m.in. w 1993 r. na płycie CD, ponowne wydanie w 2007).

W roku 2000 nagrała pierwszą niefilmową płytę Ave Maria zarejestrowaną wraz z Jackiem Ozimkowskim i Markiem Stefańskim w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Płyta została wznowiona w 2006 z powodu wyczerpania nakładu, oraz jako insert do jednego z tygodników w 2012 sprzedając się w nakładzie 158,048 egzemplarzy. Album był nominowany do nagrody "Fryderyk".

Artystka wydała kilkanaście solowych albumów oraz brała udział w nagraniach płyt innych artystów. Wiele jej nieopublikowanych nagrań znajduje się w archiwach Polskiego Radia w Krakowie i Warszawie. Część z nich znalazła się w wydanym przez Atlas i Polskie Radio trzy płytowym albumie "Wielcy wykonawcy – Elżbieta Towarnicka" (2012).

Występowała m.in.: w Grecji, Niemczech, Hiszpanii, Anglii, Rosji, Włoszech (La Scali), Szwecji, Belgii, Francji, na Litwie, Ukrainie, w Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach, Chorwacji, Macedonii, czy Kanadzie. Współpracuje z większością filharmonii w kraju. Specjalizuje się w wykonaniach oratoryjnych, m.in. 22 maja 2010 była solistką w trakcie premierowego wykonania Oratorium Braniewskiego "Mikołaj Kopernik". Obecnie mieszka w Krakowie.

Wybrana dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zbigniew Preisner – La Double Vie De Véronique - The Double Life Of Veronika (1991)
  • Zbigniew Preisner – Requiem dla mojego przyjaciela (1998)
  • Zbigniew Preisner – Moje kolędy na koniec wieku (1999)
  • Piwnica Pod Baranami – Przychodzimy, odchodzimy (2000)
  • Kenji Kawai – Avalon (From Original Soundtrack Recordings) (2001)
  • Elżbieta Towarnicka – Wielcy wykonawcy (2012)
  • Elżbieta Towarnicka – Sing & Moovie (2015)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Kosińska: Elżbieta Towarnicka (pol.). culture.pl. [dostęp 2011-09-08].
  2. Elżbieta Towarnicka. last.fm.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]