Elżbieta z Schönau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elżbieta z Schönau (OSB)
Elisabeth von Schönau
dziewica
Ilustracja
Ołtarz św. Elżbiety oraz relikwiarz z jej czaszką w kościele klasztornym św. Floriana w Schönau
Data śmierci

8 czerwca 1164 lub 1165

Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

18 czerwca

Elżbieta z Schönau, także Elżbieta z Hesji (ur. ok. 1129 w okolicach Bonn, zm. 18 czerwca 1164[1][2] lub 1165[3]) – dziewica i zakonnica, mistyczka, święta Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Elżbieta urodziła się w rodzinie szlacheckiej. W wieku 12 lat została oddana przez rodziców na wychowanie do klasztoru benedyktynek w Schönau nad Renem (Kloster Schönau) (Strüth w Hesji). W 1147 złożyła śluby zakonne. Dziesięć lat później mianowano ją mistrzynią nowicjatu, a następnie przełożoną żeńskiej części klasztoru.

Od 1152 Elżbieta zaczęła przeżywać – zwłaszcza podczas oficjum godzin kanonicznych i mszy św. – mistyczne wizje, ekstazy i objawienia. Zostały one spisane przez jej brata Eg(k)berta, opata klasztoru, w dwóch zbiorach: Liber viarum Dei i Visiones. Wizje dotyczyły tajemnicy życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz wniebowzięcia Maryi, a także męczeństwa świętej Urszuli, co przyczyniło się do rozszerzenia kultu tej świętej. Dzięki swym objawieniom sama Elżbieta stała się znana nie tylko lokalnie, ale także w innych częściach Niemiec, we Francji i Anglii. Umożliwiło to jej zyskanie uznania i znaczenia na tyle, by wzywać do pokuty i reformy w Kościele[4].

Pewien wpływ na doznania Elżbiety mogły mieć poważne choroby, także lęk i depresja, na które przez kilkanaście lat cierpiała, będące następstwem surowej ascezy. Nawet benedyktynka i mistyczka Hildegarda z Bingen napominała Elżbietę w swoich listach do rozwagi w ascezie i umartwianiu się[5].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Elżbieta zmarła w wieku 35 lat. Początkowo otaczał ją kult lokalny, a w 1584 papież Grzegorz XIII wpisał ją do Martyrologium Rzymskiego[6].

W okresie 1420–1430 jej kości zostały złożone w specjalnej kaplicy. Jej relikwie zostały zniszczone przez wojska szwedzkie podczas wojny trzydziestoletniej, które w latach 1631–1635 atakowały klasztor Schönau i splądrowały go. Zachowała się tylko czaszka obecnie przechowywana w relikwiarzu po prawej stronie ołtarza kościoła św. Floriana. Sama kaplica spłonęła w wielkim pożarze klasztoru w 1723 i nie została odbudowana.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 18 czerwca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Święta Elżbieta z Schönau, dziewica, zakonnica. brewiarz.pl. [dostęp 2020-06-18]. (pol.).
  2. Kurt Köster: Elisabeth von Schönau. Deutsche Biographie. [dostęp 2020-06-18]. (niem.).
  3. Michał Gryczyński: Św. Elżbieta z Hesji. opoka.org.pl, 2002-06-12. [dostęp 2020-06-18]. (pol.).
  4. Elisabeth of Schönau, On the Feminine Aspect of Jesus, w: The Writings of Medieval Women: An Anthology, trans., Marcelle Thiebaux (New York & London: Garland Publishing, Inc., 1994), s. 352
  5. Mershman, Francis (1909). St. Elisabeth of Schönau. w: Herbermann, Charles. Catholic Encyclopedia 5. Robert Appleton Company
  6. K. Kuźmak, Elżbieta z Schönau, [w:] Encyklopedia katolicka, t. 4, Lublin 1983, kol. 913.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]