Eldo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eldo
Ilustracja
Eldo, 2010
Imię i nazwisko Leszek Kaźmierczak
Pseudonim Eldoka
Data i miejsce urodzenia 27 lipca 1979
Warszawa
Gatunki hip-hop, freestyle rap, świadomy hip-hop, hardcore rap
Zawód raper, autor tekstów, dziennikarz radiowy
Aktywność od 1997
Wydawnictwo My Music, Blend Records, T1-Teraz, EmbargoNagrania, Frontline Records
Powiązania Obrońcy Tytułu, Bitnix, Kowal, Banasiewicz
Zespoły
Grammatik (1997–2000, 2004–2008)
Parias (2009–2017)

Eldo[a], właściwie Leszek Kaźmierczak[1] (ur. 27 lipca 1979 w Warszawie[2]) znany również jako Eldoka – polski raper i autor tekstów, a także dziennikarz radiowy. Były członek zespołu hip-hopowego Grammatik. Wraz z członkami zespołu prowadził przez pewien czas wytwórnię muzyczną Frontline Records.

Kaźmierczak współpracował m.in. z rosyjskim DJ-em Vadimem, czeskim duetem Indy & Wich, a poza środowiskiem hip-hopowym między innymi z Leszkiem Możdżerem oraz Moniką Brodką dla której napisał teksty do utworów pt. „Bajeczka (Intro)” i „Samochody i tramwaje”, które ukazały się na albumie wokalistki Moje piosenki. W 2001 roku wystąpił w filmie Sylwestra Latkowskiego Blokersi.

Występował m.in. na międzynarodowym festiwalu Hip Hop Kemp 2002 (wraz z Grammatik) oraz w 2007 wraz z DJ Danielem Drumzem. W 2011 roku Kaźmierczak został sklasyfikowany na 5. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[3]. Jako dziennikarz był związany ze stacją radiową Radio Euro, w której prowadził audycję „DJ Pasmo”. Obecnie prowadzi cotygodniową audycję "Eldoradio" w Weszło FM.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

1997−2002[edytuj | edytuj kod]

Eldo wychował się na warszawskim Bemowie. Z kulturą hip-hop związał się początkowo jako tancerz breakdance i graficiarz. Rapem zainteresował się podczas koncertu Rap Day w 1997 roku, na którym wystąpili m.in. Molesta i Trzyha[4]. Wkrótce wraz z Jotuze założył zespół Grammatik. Grupa była częścią warszawskiego zespołu „Szyja skład”, do którego należały również zespoły Edytoriał i Maesto. Podkłady były początkowo tworzone przez Szychę – członka Edytoriału. W wyniku tej współpracy powstał utwór „24h”, który znalazł się później na kompilacji pt. Enigma: 022 underground vol. 2. W 1998, gdy do zespołu Grammatik dołączył instrumentalista Noon, razem zrealizowali nielegal pt. EP. Wydawnictwo uzupełnione o kilka dodatkowych utworów zostało wydane w 1999 roku nakładem wytwórni muzycznej Blend Records. Po wydaniu EP+ do zespołu dołączył Ash. W październiku 2000 roku ukazał się drugi album Grammatika pt. Światła miasta. Wydawnictwo osiągnęło nakład przekraczający 30 tys. egzemplarzy[5]. Pomimo sukcesu, zespół opuścili Noon i Ash. Wkrótce potem działalność Grammatik została zawieszona, Eldo rozpoczął działalność solową.

W 2001 roku miała miejsce premiera filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego pt. „Blokersi”, w którym jednym z głównych bohaterów był Eldo. Jego dosadna wypowiedź o kondycji ówczesnego hip-hopu w Polsce w innym dokumencie – Mówią Bloki 2 (MTV Polska) – spotkała się z krytyką ze strony środowiska muzycznego w tym przede wszystkim warszawskiego rapera Tede[6]. Zdarzenie ta doprowadziło do konfrontacji freestylowej, która odbyła się w płockim klubie „Crazy” 26 sierpnia 2001, gdzie „Obrońcy Tytułu” (w składzie: Eldo – PeZet, Noon, Dena, Praktik, DJ Romek, Parker, Pudel i Kret) zmierzyli się z Gib Gibon Składem (m.in. Tede, WSZ & CNE). Wydarzenie zostało sfilmowane przez stację telewizyjną VIVA Polska[7]. Do konfrontacji przyczynił się również utwór Gotów na bitwę (z udziałem Dizkreta), który ukazał się na pierwszej, solowej płycie Eldoki Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę w 2001 roku. Gościnnie na albumie wystąpili: PeZet, Dizkret, Sokół, Wigor oraz zespół Echo. Za podkład muzyczny odpowiadał Dena a scratche DJ Twister. Album został wydany nakładem wytwórni T1-Teraz.

2003−2010[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku Eldo wydał swoją drugą solową płytę pt. Eternia. Na albumie gościnnie wystąpił czeski zespół Indy & Wich, Pjus oraz Nuno. Produkcję promowały teledyski do utworów: „Mędrcy z kosmosu” „Tylko Słowo” oraz „Eternia”. Autorami bitów na płycie byli: Ajron, Zjawin, Supra, Wich, Webber oraz Joter. Album został wydany przez wytwórnię Blend Records.

W 2004 roku ukazał się singel grupy Grammatik Reaktywacja. Natomiast w 2005 roku, po czterech latach przerwy w działalności, nakładem wytwórni EmbargoNagrania ukazał się album pt. „3”.

W połowie maja 2006, nakładem własnej wytwórni Frontline Records, ukazała się płyta Eldo oraz duetu producenckiego Bitnix – Człowiek, który chciał ukraść alfabet (Eldo/Bitnix). Na albumie zostały opublikowane utwory inspirowane takimi gatunkami muzycznymi jak: drum’n’bass, jazz oraz neo soul. Z trzema artystami współpracowali: Mista Pita, Krzysztof Ścierański, Daniel Drumz, wokalistka Wiosna a gościnnie: Emil Blef (Flexxip), Jimson i Smarki Smark[8]. Nagrania promował teledysk do utworu „Diabeł na oknie”. Mimo stylistycznej różnorodności, płyta nie osiągnęła zakładanego przez wykonawców sukcesu[9]. W 2006 roku uczestniczył także w projekcie Broniewski, który zakładał wykonywanie utworów Władysława Broniewskiego w różnych formach wyrazu. Kaźmierczak wykonał utwór pt. „[Mury, bruki]”. Pod koniec roku podpisał kontrakt z wytwórnią My Music Group. Swoją decyzję skomentował tak: „Ten wybór pozwoli mi na dobrą dystrybucję, profesjonalnie zrobiony klip, dobrą promocję[9].

W marcu 2007 nakładem wytwórni My Music ukazała się czwarta solowa płyta Eldo pt. 27. Tytuł płyty nawiązuje do dnia urodzin rapera oraz jego wieku. Autorami podkładów na płytę byli tacy producenci muzyczni jak: Flamaster, Kixnare, Daniel Drumz, Dena, Webber, Czarny, Dj Gris. Gościnnie w 2 utworach wystąpili Pjus (2cztery7) oraz Diox. Album w tym samym roku był nominowany do Superjedynek w kategorii Płyta Hip-Hop/ R’N’B[10]. Utrzymywał się także przez 5 notowań na liście OLiS (najwyższa pozycja – 6. miejsce 10 kwietnia)[11].

Pod koniec tego samego roku grupa Grammatik opublikowała swoją czwartą, a zarazem ostatnią płytę studyjną pt. Podróże.

W 2007 roku Eldo wziął udział w akcji „Wybieram.pl”, która miała nakłonić Polaków do głosowania w wyborach parlamentarnych 2007. Motywem muzycznym akcji był podkład z utworu „Tylko słowo” (autorstwa Ajrona) z Eterni. Tego samego roku Grammatik był autorem podkładu muzycznego do sztuki teatralnej „Przypadek Klary” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

3 maja 2008 roku zespół Grammatik skończył swoją działalność. 14 czerwca zagrał swój ostatni koncert. 12 grudnia tego samego roku, nakładem wytwórni My Music została wydana piąta płyta Eldoki pt. Nie pytaj o nią. Wydawnictwo promował singel i teledysk do tytułowego utworu. Gościnnie na albumie wystąpił zespół Hi-Fi Banda a autorami podkładów byli: Zjawin, Mr. White, Szczur, Donde oraz Czarny. Eldo tak skomentował jej zawartość: „Wkurzony przestrzenią publiczna i jej zaśmieceniem, napisałem gorzkie, ironiczne teksty pełne sarkazmu, ale i nadziei. Żadnych rad jak żyć, dużo opowieści jak żyje...[12]. W marcu 2009 pojawił się teledysk do utworu „Granice”. W międzyczasie wraz z piłkarzem Jakubem Błaszczykowskim wystąpił w spocie reklamowym firmy Nike[13]. W 2010 ma także w planach wydać płytę we współpracy z Pelsonem i Włodim (projekt pod szyldem Parias)[14]. 29 czerwca 2010 ukazała się płyta pt. Zapiski z 1001 nocy[15], która została wyprodukowana przez duet The Returners. Produkcję Eldo promował teledysk i singiel pt. „Pożycz mi płuca”[16]. W notowaniu OLiS z 12 lipca 2010 album znalazł się na pierwszym miejscu[17].

Życie prywatne i poglądy[edytuj | edytuj kod]

Eldo jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 150 na warszawskim Bemowie[18] (Boernerowo) oraz LX Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Górskiego na Wawrzyszewie.

W 1/8 jest Hiszpanem. Interesuje się piłką nożną, od najmłodszych lat jest zagorzałym kibicem Legii Warszawa[19]. Gra w rugby w zespole AZS-AWF Warszawa.

Od 1 stycznia 1997[20], Kaźmierczak jest muzułmaninem z własnego wyboru. W jednym z wywiadów stwierdził: „Jestem muzułmaninem i forma, jaką ta religia przyjmuje, jest najbardziej adekwatna do tego, co ja czuję, jak powinno się traktować relację między człowiekiem a Bogiem. Nie potrzebuję żadnych pośredników. Wystarczy Święty Koran, ja i to, co myślę”[21]. W licznych utworach artysty pojawiają się wzmianki o religii, np. w utworze „Odpowiedzialność”, na płycie Eternia:

Przez wiarę w Boga spójrz prosto w blask moich oczu, zobaczysz spokój, Allah pomaga w każdym kroku.

Światopoglądowo Eldo hołduje wartościom konserwatywnym; określa się jako narodowiec[22]. Wzmianki o poglądach politycznych artysty można usłyszeć m.in. w utworach „Nie pytaj o nią” czy „Podaj pilota”, na płycie Zapiski z 1001 nocy:

Czytam Frondę i 44, olewam bzdurne fobie, rozum przejmuje stery, patrz walcz o świat, tylko ten wokół siebie, bo reszta ma swój los, swój tor i nie zna siebie.

4 czerwca 2010 r., w 21. rocznicę wyborów „kontraktowych” z 4 czerwca 1989 r., w warszawskim klubie N44 odbyła się debata na temat „Ideałów Solidarności” zorganizowana przez redakcję Polityki Narodowej i Młodzież Wszechpolską. Leszek Kaźmierczak wziął udział w dyskusji na zaproszenie organizatorów[23]. Podczas debaty stwierdził m.in. że „w takim kraju jak Polska, rola Kościoła Katolickiego w życiu publicznym powinna być jeszcze większa niż dziś”. W dyskusji kuluarowej przyznał, że jest stałym czytelnikiem „Frondy”, zna dzieła Dmowskiego oraz sylwetki głównych ideologów międzywojennego Ruchu Narodowego.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Grammatik, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Parias (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL[24]
2001 Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę
 • Data: 12 listopada 2001
 • Wydawca: T1-Teraz
 • Format: CD, CC, LP
39
2003 Eternia
 • Data: 13 września 2003
 • Wydawca: Blend Records
 • Format: CD, CC, LP
8
2006 Człowiek, który chciał ukraść alfabet
(produkcja Bitnix)
 • Data: 19 maja 2006
 • Wydawca: Frontline Records
 • Format: CD
13
2007 27
 • Data: 26 marca 2007
 • Wydawca: My Music
 • Format: CD, LP
6
2008 Nie pytaj o nią
 • Data: 12 grudnia 2008
 • Wydawca: My Music
 • Format: CD, LP
9
2010 Zapiski z 1001 nocy 1
 • POL: 28 000+[1]
 • ZPAV: złota płyta[28]
2014 Chi
 • Data: 28 maja 2014[29]
 • Wydawca: My Music
 • Format: CD, LP, digital download
1
 • ZPAV: złota płyta[30]
2016 Psi
 • Data: 9 grudnia 2016[31]
 • Wydawca: My Music
 • Format: CD, digital download
2

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Dane dot. albumu
2012 Live in Warsaw 2012
 • Data: 15 grudnia 2012[33]
 • Wydawca: Respekt Records
 • Format: CD, digital download

Single[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[34]
„Mędrcy z kosmosu”[35] 2003 8 Eternia
Pjus – „Lubię włóczyć się...” (gościnnie: Pelson, Eldo)[36] 2006
Daniel Drumz – „Kraktown” (gościnnie: Jim Dunloop, Eldo)[37] 2010
„Kamienie”[38] 2013
„Ms Batory” (gościnnie: Tomson, DJ Hubson) 2014 43 Chi
„–” singel nie był notowany.

Inne notowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[34]
PiK
[39]
„Tylko słowo” 2004 20 Eternia
„Nie pytaj o nią” 2009 9 26 Nie pytaj o nią
„–” utwór nie był notowany.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Album Rok Utwór Źródło
To my, rugbiści (ścieżka dźwiękowa) 2000 Eldo – „Powiedz” [40]
EchoPo prostu Echo 2001 „Ponad tym gównem stać” (gościnnie: Eldo)
[41]
Blokersi (ścieżka dźwiękowa) Eldo – „Montana – Skit”, „Te słowa”, Eldo, Red – „Nienawidzisz mnie?” [42]
Stare MiastoMinuty „Powrót do esencji” (gościnnie: Eldo, Pezet) [43]
Elemer – Poszło w biznes „Rap biznes” (gościnnie: Eldo) [44]
RedAl-Hub 2002 „Al-Hub” (gościnnie: Eldo) [45]
Nakręceni, czyli szołbiznes po polsku (ścieżka dźwiękowa) 2003 Eldo – „Zza szyby” [46]
WhiteHouseKodex 2: Proces 2004 „Kolejny raz” (gościnnie: Eldo) [47]
WhiteHouseKodex 2: Suplement „Kolejny raz” (Aura RMX) (gościnnie: Eldo)
„Kolejny raz” (DNA RMX) (gościnnie: Eldo)
„Kolejny raz” (Johny English [da Fabrika Tim] RMX) (gościnnie: Eldo)
[48]
Duże Pe + IGS + DJ Spox – Sinus „Taktowani werblem sekund” (gościnnie: Eldo, Emil Blef) [49]
Broniewski (kompilacja) 2006 Eldo – „[Mury, bruki]” [50]
Molesta EwenementNigdy nie mów nigdy „Wiem, że można się zmusić do snu” (gościnnie: Eldo, Pjus) [51]
Beatowsky – Beatowsky 2007 „Miejsca i ludzie” (gościnnie: Eldo) [52]
2cztery7Spaleni innym słońcem 2008 „Spójrzcie na niego” (gościnnie: Ciech, Eldo) [53]
Molesta EwenementMolesta i kumple „Do utraty tchu” (gościnnie: Eldo)
„Lubię się włóczyć” (gościnnie: Pjus, Eldo, DJ.B, Olga.S)
[54]
Emil BlefMam taką twarz, że ludzie mi ufają... billing „Dzień mijał w dobrym tempie” (gościnnie: Eldo) [55]
DJ. BDJ. B kontra Molesta Ewenement 2009 „Do utraty tchu” (Blend) (gościnnie: Eldo) [56]
OnarJeden na milion „Rap wraca” (gościnnie: Eldo) [57]
Meritum – Meritum 2 „Dzięki Wam” (gościnnie: Eldo, Magda Głuch)
„Dzięki Wam” (RMX) (gościnnie: Eldo)
[58]
PjusLife After Deaf „Zawsze żywy” (gościnnie: Eldo) [59]
PyskatyPysk w pysk (edycja specjalna) 2010 „Bez granic” (gościnnie: Fokus, Małolat, Ero, Eldo i inni) [60]
Prosto Mixtape 600V (kompilacja) VNM, Jędker, Eldo i inni – „I żeby było normalnie” [61]
LukatricksCzarne złoto „Złap ze mną kontakt” (gościnnie: HST, Eldo) [62]
WdoWASuperextra „Mój dom/Opuszczam planetę” (gościnnie: Eldo) [63]
TedeFuckTede/Glam Rap „To nie film” (gościnnie: WdoWa, Eldo) [64]
Echinacea – Echinacea 2011 „Dobranoc” (gościnnie: Eldo) [65]
ChadaWGW „Czemu?” (gościnnie: Eldo) [66]
Pelson3854 i 3 kroki (EP) 2012 „Kinematografia” (gościnnie: Eldo) [67]
RasmentalismZa młodzi na Heroda 2013 „Buty z betonu” (gościnnie: Eldo) [68]
Prosto XV (kompilacja) 2014 VNM, Jędker, Eldo i inni – „I żeby było normalnie” [69]
HV/NoonHV/Noon „Wilk” (gościnnie: Eldo) [70]
Bedoes & Kubi Producent – Kwiat Polskiej Młodzieży 2018 „Gady" (gościnnie Białas, Eldo) [71]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Grammatik, w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule Parias (zespół muzyczny), w sekcji Teledyski.
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
„Te słowa” 2002
Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę [72]
„Stres”
[73]
„Tylko słowo” 2004 Grupa 13 Eternia [74]
„Eternia”
[75]
„Mędrcy z kosmosu”
[76]
„Diabeł na oknie” 2006
Człowiek, który chciał ukraść alfabet [77]
„Więcej” 2007
27 [78]
„Dany Drumz Gra Funk / Noc Rap Samochód” FukWitDis Studio [79]
„Nie pytaj o nią” 2008 Michał Sterzyński Nie pytaj o nią [80]
„Granice” 2009 AheadMedia [81]
„Pożycz mi płuca” 2010 Tomasz Jarosz Zapiski z 1001 nocy [16]
„Jam” 2011 LetEmKnow [82]
„Kamienie” 2012 Toczy Videos
[83]
„Ms Batory” (gościnnie: Tomson, DJ Hubson) 2013 Chi [84]
„Skała samobójców” 2014 [85]
„Miasto słońca” [86]
„Jedwabny szlak” Smoła Studio [87]
„Włóczykij" 2016 Psi [88]
Gościnnie
Pelson – „Kinematografia” (gościnnie: Eldo) 2013 r5 Films 3854 i 3 kroki [89]
HV/Noon – „Wilk” (gościnnie: Eldo) 2018 Mikołaj Bugajak HV/Noon [90]
Bedoes & Kubi Producent – „Gady” (gościnnie: Białas, Eldo) 2018 Kwiat Polskiej Młodzieży [71]
Inne
Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – „I żeby było normalnie” 2010 1cell Prosto Mixtape 600V [91]
Eldo, Pelson – „Gorejący Krzew” 2013 Tomasz Knittel, Michał Rułka [92]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
Blokersi 2001 film dokumentalny, reżyseria: Sylwester Latkowski [93]
„Mówią bloki człowieku 2" film dokumentalny, reżyseria: Joanna Rechnio [94]
„Kozackie klimaty” 2005 film dokumentalny, reżyseria: ZKF Skandal [95][96][97]
„One Love” 2012 film dokumentalny, reżyseria: Paweł Grabowski [98]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Grammatik, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.
Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2007 Płyta hip-hop (27) Superjedynki Nominacja [99]
2010 Płyta hip-hop (Zapiski z 1001 nocy) Nominacja [100]
2011 Album roku hip-hop/ R&B/ reggae (Zapiski z 1001 Nocy) Fryderyk Nominacja [101]
Innowacyjność w wideoklipie („Jam”) Yach Film Nominacja [102]
Teledysk roku (Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – "I żeby było normalnie”) VIVA Comet Awards Nominacja [103]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Pseudonim pochodzi od inicjałów L.K – eL do Ka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 301. ISBN 978-83-7982-041-2.
 2. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 182. ISBN 83-89738-75-9.
 3. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). machina.pl. [dostęp 2011-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-15)].
 4. Reggae Rap Liga – II eliminacje // Wywiad z Eldo // (pol.). comtv.pl. [dostęp 2008-11-30].
 5. Sebastian Wiktorski: Grammatik. hip-hop.pl. [dostęp 2008-09-14].
 6. Podwójne uderzenie Eldo. mtv.pl. [dostęp 2008-09-14].
 7. Obrońcy Tytułu vs Gib-Gibon Skład – Płock 2001. hip-hop.pl. [dostęp 2008-09-14].
 8. Hip-hop.pl: „Człowiek, który chciał ukraść alfabet” – zapowiedź. hip-hop.pl, 2006-04-25. [dostęp 2008-11-30].
 9. a b Eldo Oświadcza (pol.). andegrand.pl. [dostęp 2012-08-09].
 10. Hip-hop.pl: Hip-hopowe nominacje do Superjedynek – zapowiedź. hip-hop.pl. [dostęp 2011-11-27].
 11. OLiS – sprzedaż w okresie 26.03.2007 – 01.04.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-11-27].
 12. Hip-hop.pl: Eldo – „Nie pytaj o nią” – zapowiedź. hip-hop.pl. [dostęp 2008-12-12].
 13. Eldo wystąpił w reklamie Nike! (video) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-12)].
 14. Parias – pierwsza odsłona projektu Eldo / Pelson / Włodi. cgm.pl. [dostęp 2009-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-05)].
 15. hiphopedia.info: Eldo – „Zapiski Z 1001 Nocy. hiphopedia.info. [dostęp 2009-11-22].
 16. a b Eldo „Pożycz mi płuca” (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-03)].
 17. OLiS – sprzedaż w okresie 28.06.2010 – 04.07.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-11-27].
 18. Paperminds.com: Paperminds.com //School stories pt.2 (pol.). paperminds.com, 2 września 2009. [dostęp 2009-11-10].
 19. Wywiad z Eldo w programie 1na1 na C+Sport, 09.03.2010.
 20. Rap, honor, ojczyzna. Rozmowa z raperem Eldo, wyborcza.pl [dostęp 2018-08-25] (pol.).
 21. Jacek Kowalski: Po pierwsze wiara, po drugie muzyka – wywiad z Eldo (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 11 grudnia 2008].
 22. Eldo na debacie Polityki Narodowej (pol.). nacjonalista.pl. [dostęp 2010-06-06].
 23. Leszek „Eldo” Kaźmierczak o „Ideałach Solidarności” w klubie N44 (pol.). mw.org.pl. [dostęp 2010-06-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-14)].
 24. OLiS – sprzedaż w okresie 18.05.2015 – 24.05.2015 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-05-29].
  OLiS – sprzedaż w okresie 15.09.2003 – 21.09.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-10-14].
  OLiS – sprzedaż w okresie 12.06.2006 – 18.06.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-01].
  OLiS – sprzedaż w okresie 23.04.2007 – 06.05.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-01].
  OLiS – sprzedaż w okresie 09.02.2009 – 15.02.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-01].
  OLiS – sprzedaż w okresie 26.05.2014 – 01.06.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-06-06].
  OLiS – sprzedaż w okresie 09.12.2016 – 15.12.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-22].
 25. Eldo odpowiada na zaczepki Peji (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2013-03-14].
 26. a b ZPAV: regulamin przyznawiania certyfikatów sprzedaży (pol.). zpav.pl. [dostęp 2010-09-23].
 27. Złote płyty CD przyznane w 2011 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-17].
 28. Złote płyty CD przyznane w 2010 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-17].
 29. Eldo „Chi” – płyta w maju! – Popkiller (pol.). Popkiller. [dostęp 2014-03-26].
 30. Złote płyty CD przyznane w 2015 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-17].
 31. Mateusz Natali: Eldo zapowiada nowy album – „Psi” już 9 grudnia (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2016-10-30].
 32. Eldo ujawnił sprzedaż „Psi”, glamrap.pl [dostęp 2018-05-10] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-06] (pol.).
 33. Eldo – Live In Warsaw 2012 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-07-06].
 34. a b SLiP – Statystyki dla wykonawcy Eldo (pol.). radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-09)].
  Notowanie 1200 z 30 maja 2014 roku. (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2014-06-05].
 35. Eldo – Mędrcy Z Kosmosu (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 36. Posłuchaj Pjus feat. Pelson & Eldo (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-02-23].
 37. Daniel Drumz Feat. Jim Dunloop & Eldo – Kraktown (ang.). discogs.com. [dostęp 2012-08-01].
 38. Kamienie – Single – Eldo (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-12-20].
 39. Lista przebojów PR PiK – Notowanie nr: 952 z dnia: 07-12-2008 (pol.). radiopik.pl. [dostęp 2012-10-10].
 40. To My, Rugbiści (ścieżka dźwiękowa) (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-03-17].
 41. Echo – Po Prostu Echo (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-02].
 42. Blokersi (Soundtrack) (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-20].
 43. Stare Miasto – Minuty (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-02].
 44. Elemer – Poszło W Biznes (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-02].
 45. Red – Al-Hub (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-02].
 46. Nakręceni, czyli szołbiznes po polsku (Ścieżka dźwiękowa) (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-03-18].
 47. WhiteHouse – „Kodex II: Proces” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 48. WhiteHouse – „Kodex II: Suplement” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 49. Duże Pe + IGS + DJ Spox – „Sinus” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 50. Broniewski (pol.). raster.art.pl. [dostęp 2012-08-01].
 51. Molesta Ewenement – Nigdy nie mów nigdy (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 52. Beatowsky – Beatowsky (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 53. 2cztery7 – Spaleni innym słońcem (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 54. Molesta Ewenement – Molesta i Kumple (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 55. Emil Blef – „Mam Taką Twarz, Że Ludzie Mi Ufają... Billing” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 56. DJ.B – „Mixtape DJ.B Kontra Molesta Ewenement” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 57. Onar – Jeden na milion (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 58. Meritum – „Meritum 2" (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 59. Pjus – Life After Deaf (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 60. Pyskaty – Pysk w pysk (edycja specjalna) (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 61. Prosto Mixtape 600V – oficjalna tracklista (pol.). prosto.pl. [dostęp 2010-06-02].
 62. Lukatricks – Czarne Złoto (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 63. WdoWA – Superextra (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-02].
 64. Tede – FuckTede / Glam Rap (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-24].
 65. Echinacea – Echinacea (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-02].
 66. Chada – WGW (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 67. Eldo i Hades na Epce Pelsona „3854 i 3 kroki” (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-29)].
 68. Rasmentalism – Za młodzi na Heroda (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-10].
 69. Prosto XV (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-07].
 70. HV/Noon (pol.). Nowe Nagrania, 2014-12-01. [dostęp 2014-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-01)].
 71. a b Mateusz Natali: Bedoes & Kubi Producent ft. Białas, Eldo „Gady” – nowy singiel (pol.). popkiller.pl, 2018-11-28. [dostęp 2019-02-21].
 72. Eldo – Te słowa (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-08-01].
 73. Eldo – Stres (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-08-01].
 74. Eldo – „Tylko słowo” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-01].
 75. Eldo – Eternia (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-08-01].
 76. Eldo – Medrcy z Kosmosu (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-08-01].
 77. Eldo – Diabeł na oknie (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-08-01].
 78. Eldo – „Więcej” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-01].
 79. Plan zdjęciowy „Dany Drumz gra funk/ Noc, rap, samochód” Eldo (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-01].
 80. Eldo – „Nie pytaj o nią” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-14].
 81. Eldo – „Granice” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-14].
 82. Eldo – „Jam” (pol.). cgm.pl. [dostęp 2011-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-17)].
 83. Eldo – „Kamienie” – video (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-09)].
 84. Maciej Sulima: Eldo „MS Batory” feat. Tomson, DJ Hubson (prod. Fawola) – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2013-05-22].
 85. Maciej Sulima: Eldo „Skała Samobójców” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 86. Maciej Sulima: Eldo „Miasto słońca” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 87. Mateusz Natali: Eldo „Jedwabny Szlak” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 88. Video Dnia: Eldo "Włóczykij" | Popkiller, www.popkiller.pl [dostęp 2019-11-20].
 89. Krystian Krupiński: Pelson ft. Eldo „Kinematografia” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 90. Mateusz Natali: Video Dnia: HV/Noon feat. Eldo „Wilk” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 91. Dj 600V – „I żeby było normalnie” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-21].
 92. Daniel Wardziński: Eldo i Pelson „Gorejący Krzew” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 93. Blokersi(2001) (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2012-07-03].
 94. MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18].
 95. „Kozackie klimaty” w całości (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-03].
 96. Kozackie klimaty – zwiastun filmu (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-03].
 97. Kozackie klimaty (2005) (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2012-07-03].
 98. „One Love” – film o Robercie M! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-11-13].
 99. Superjedynki: Ruszył plebiscyt! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
 100. SuperJedynki 2010: Oto nominowani! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
 101. Fryderyki 2011: Nominacje (pol.). zpav.pl. [dostęp 2011-02-23].
 102. Yach Film 2011: znamy najlepszy polski teledysk (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-08-20].
 103. Nominacje Viva Comet 2011 cgm.pl (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-09-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]