Eldorado (basen kąpielowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eldorado
Państwo  Czechy
Miejscowość Ostrawa-Michałkowice
Adres ul. Rychvaldská
Typ budynku rekreacyjny
Rozpoczęcie budowy lata 1930.
Ukończenie budowy lata 1930.
Właściciel Jarmila Svrčinová
Położenie na mapie Ostrawy
Mapa konturowa Ostrawy, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Eldorado”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej znajduje się punkt z opisem „Eldorado”
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Eldorado”
Ziemia49°50′37,3″N 18°21′18,1″E/49,843694 18,355028

Eldorado – historyczny basen kąpielowy w Ostrawie w Czechach, w obwodzie miejskim Michałkowice, przy ulicy Rychwaldzkiej (ul. Rychvaldská), nad Potokiem Michałkowickim, tuż przy granicy z miastem Rychwałd. Od 1993 roku nie funkcjonuje, mimo że zachowała się podstawowa infrastruktura kąpieliska.

W 1939 roku, przez siedem miesięcy, należał do Polski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Basen kąpielowy Eldorado wybudowano w latach 30. XX wieku w stylu lido według projektu Františka Borovca. Położony był na północno-wschodnich obrzeżach Michałkowic, wówczas odrębnej gminy na prawach miasteczka, na obszarach zielonych[1] (działka nr 186[2]).

W związku z aneksją Zaolzia przez Polskę w październiku 1938[3], Polska zagarnęła obszar powiatu czeskocieszyńskiego oraz częściowo frysztackiego. Ponadto 31 stycznia 1939 roku do Polski włączono nowe tereny należące do 1938 roku do Czechosłowacji[4]. Obejmowały one m.in. skrawek gminy Michałkowice odpowiadający posesji basenu kąpielowego Eldorado. Jak podaje Antoni Wrzosek[5]:

Granica pokrywa się następnie na znacznym odcinku z granicą powiatu frysztackiego, z tym tylko, że dwa domy gminy Rychwałd leżące najbliżej kopalni Michał w Michałkowicach, zostały odstąpione Czechosłowacji. Odchylenie następuje w miejscu przecięcia granicy powiatowej z drogą Michałkowice-Podlesie. Granica państwowa wchodzi tu na potok, odcinając na stronę polską grupę domów gminy Michałkowice z restauracją wycieczkową i basenem kąpielowym „Eldorado” oraz część pól i lasów przynależnych do tej gminy. Dalej granica schodzi z potoku na przepust kolei górniczej Michałkowice-Pietwałd i podąża z drobnymi odchyleniami brzegiem lasu do drogi gminnej Michałkowice-Pietwałd, przecinając ją obok kolonii „Brazylia” pozostającej po stronie czeskiej.

Ponieważ główne wejście do basenu znajdowało się od strony zachodniej, poprzez most nad Potokiem Michałkowickim, przeprowadzenie granicy polsko-czechosłowackiej na Potoku Michałkowickim odcięło basen kąpielowy Eldorado, restaurację wycieczkową i sąsiednie kilka domów od głównej drogi dojazdowej, która pozostała w Czechosłowacji. W związku z napadem Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 obszar ten włączono do III Rzeszy, do niemieckiego powiatu Teschen w rejencji katowickiej[6]. W 1941 roku Niemcy przyłączyli Michałkowice do Ostrawy[7], lecz ponieważ zachowali zachodnią linię powiatu Teschen według polskiej linii okupacyjnej ze stycznia 1939[8], basen Eldorado pozostał jedynym obszarem Michałkowic nie włączonym podczas wojny do Ostrawy. Doszło do tego po wojnie, po powrocie do Czechosłowacji i po przywróceniu przedwojennych granic gmin katastralnych[7].

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

W związku z rozpadem Czechosłowacji w 1993 roku obiekt kąpieliska zaczął podupadać. Właścicielka Jarmila Svrčinová planowała nadal prowadzić działalność gospodarczą, inwestując około 100 000 koron w basen. Przerosło to jednak jej możliwości finansowe i basen został wynajęty. Nowy najemca szybko się wycofał, kiedy zorientował się, że prowadzenie obiektu jest nieopłacalne w nowej rzeczywistości rynkowej. Od 1993 roku obiekt jest w złym stanie technicznym, obrasta go trawa. Koszty odrestaurowania historycznego obiektu są znaczne, a władze Michałkowic nie mają środków na wykupienie obiektu, przez co Eldorado z roku na rok niszczeje[1].

Przystanek autobusowy przy dawnym głównym wejściu do basenu nadal nosi nazwę Eldorado[9]. Przy obiekcie funkcjonuje pensjonat U Rašků[10].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

  • basen typu lido o wymiarach 50 × 25 m
  • budynek dawnej restauracji wycieczkowej
  • przebieralnie
  • toalety/prysznice
  • budka z lodami
  • stróżówka

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]