Eleanor Rigby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eleanor Rigby
Singel zespołu The Beatles
z albumu Revolver
Wydany 5 sierpnia 1966 (Wielka Brytania)
Nagrywany 28–29 kwietnia i 6 czerwca 1966
Gatunek baroque pop, art rock
Długość 2:06
Wydawnictwo Parlophone
Producent George Martin
Format winyl 7"
Chronologia amerykańska
Chronologia brytyjska

Eleanor Rigby – piosenka zespołu The Beatles, napisana przez Paula McCartneya, lecz za autorów uważa się duet Lennon/McCartney. Ukazała się na singlu z "Yellow Submarine".

Przez wiele lat spekulowano, czy Eleanor Rigby istniała naprawdę. Gwiazdor przekazał na aukcję charytatywną wyciąg z archiwów księgowych szpitala miejskiego w Liverpoolu, z której wynika, że niejaka E. Rigby była zatrudnioną w szpitalu pomywaczką. We wcześniejszych wywiadach McCartney sugerował, że imię Eleanor miało być nawiązaniem do aktorki Eleanor Bron, która wystąpiła w filmie Beatlesów "Help!". Z kolei szpitalny dokument w połączeniu z pochodzącym z lat 80. nagrobkiem Eleonor Rigby w jednej z dzielnic Liverpoolu sugeruje, że Rigby mogła być prawdziwą postacią, o której McCartney napisał w 1966 roku piosenkę.

Eleanor Rigby jest jednym z dwóch utworów w całym dorobku The Beatles, w których jego muzycy nie grają na żadnym instrumencie (tym drugim jest "She's Leaving Home"). Zamiast tego podkład wykonał oktet smyczkowy złożony z muzyków studyjnych, jednym z nich był skrzypek Stephen Shingles[1]. Nagrania odbyły się w dniach 28 i 29 kwietnia 1966 roku. Piosenkę zaśpiewał Paul McCartney, a John Lennon i George Harrison wykonali partie chóralne[2].

Postać Eleanor "Ellie" Rigby pojawiła się też w 1996 w filmie Mojave Moon (rolę odtwarzała Angelina Jolie)[3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stephen Shingles, Discogs [dostęp 2020-01-09] (ang.).
  2. Songfacts, Eleanor Rigby by The Beatles - Songfacts, www.songfacts.com [dostęp 2020-01-09] (ang.).
  3. Mojave Moon (1996), IMDb.com [dostęp: 30.09.2016]