Eleanor Rosch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eleanor Rosch

Eleanor Rosch (ur. 1938) – amerykańska psycholog, specjalizująca się w psychologii poznawczej. Prowadziła badania nad pojęciami naturalnymi. Jej prace miały wpływ nie tylko na współczesną psychologię, ale również na językoznawstwo i filozofię.

W jednym z eksperymentów wykazała, że ludzie wykazują tendencję do zapamiętywania najbardziej typowych egzemplarzy określonego pojęcia. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy w danym przypadku mają oni do czynienia akurat z egzemplarzem nietypowym. Jej badania dostarczyły argumentów potwierdzających koncepcję skryptów poznawczych rozwijaną przez Rogera Schanka i Roberta Abelsona.

Wyniki badań prowadzonych przez Eleanor Rosch stanowiły bezpośredni impuls do krytyki klasycznej teorii kategoryzacji (nazywanej też Arystotelowską teorią kategoryzacji).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • T. Maruszewski, Pamięć autobiograficzna jako podstawa tworzenia doświadczenia indywidualnego. [W:] J. Strelau (red. nauk.), Psychologia. Podręcznik akademicki. Tom 2. Psychologia ogólna, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2000.
  • A. Gemel, Kognitywna teoria prototypu - próba filozoficznej analizy, Humanistyka i Przyrodoznawstwo 2013, 19, s. 75-88.