Elek (postać Disneya)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elek – postać The Walt Disney Company stworzona przez Billa Walsha i Manuela Gonzelesa. Elek jest mówiącym i inteligentnym krukiem, należącym do Goofiego.

Pierwszy jego występ miał miejsce w 1949 roku w pasku gazetowym - w nim Goofy kupuje go za 1,79$ i przynosi do domu. Na początku tego krótkiego komiksu Elek nie posiada ubrania, w ostatnim kadrze, prawdopodobnie, żeby pokazać bogactwo, które zdobył, przybiera beret i kurtkę. Postać ta nie cierpi też zniżania się do poziomu innych ptaków, gdyż uważa, że jest inteligentniejszy od nich. Najwięcej (45) występów Elka odnotowano w piśmie "Komiksowo", gdzie nazywany był Edusiem.

Elek we włoskich komiksach ma adoptowanego syna Elusia (oryg. Bruto). Zadebiutował on w komiksie Topolino e il rampollo di Gancio, stworzonym przez Romano Scarpę w 1975 roku.

Eluś mieszka u przyjaciela właściciela jego przybranego ojca, Mikiego. Jest on także krukiem, ubranym w bejsbolową czapkę i krótką koszulkę. Od innych ptaków wyróżnia go umiejętność myślenia i mowy. Jego zażartymi wrogami są Czarny Piotruś, Knuj i Zocha, gdyż parę razy przez niego wpadli w ręce policji. W przeciwieństwie do swojego przybranego taty, Eluś bardzo często lata. W Polsce te dwie postacie są bardzo często ze sobą mylone i nazywane wspólnym imieniem "Elek".

W Polsce Eluś wystąpił 8 razy, najczęściej na łamach pism "MegaGiga" i "Gigant Poleca".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]