Elektrociepłownia Gorzów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrociepłownia Gorzów
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Adres

ul. Energetyków 6
66-400 Gorzów Wielkopolski

Forma prawna

samodzielny oddział

Dyrektor

Wojciech Dobrak

Udziałowcy

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Gorzowa Wielkopolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Elektrociepłownia Gorzów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Elektrociepłownia Gorzów”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Elektrociepłownia Gorzów”
Ziemia52°45′02,7″N 15°16′06,1″E/52,750750 15,268361
Strona internetowa
Widok elektrociepłowni
Blok gazowo-parowy, oddany do eksploatacji w 2017 roku

Elektrociepłownia Gorzów – obecna nazwa PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim. To największy producent ciepła i energii elektrycznej w mieście Gorzowie Wielkopolskim położona w dzielnicy Górczyn.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę miejskiej elektrowni rozpoczęto już w 1939. Do 1945 roku elektrownia miejska działała bez zarzutu. W 1945 roku wszelkie urządzenia zakładu zostały zdemontowane i wywiezione z terytorium Polski.

W 1947 roku przystąpiono do czteroetapowej odbudowy zakładu. Zainstalowano wówczas trzy kotły parowe SMV oraz trzy turbiny kondensacyjne Stal. Rok 1950 uważa się za rok powstania elektrociepłowni Gorzów – rozpalono pierwszy kocioł oraz zsynchronizowano pierwszy turbozespół z siecią elektroenergetyczną. W 1954 rozpoczęto II etap odbudowy elektrowni, w którym zainstalowano kocioł parowy Pauker i turbinę przeciwprężną Stal. W 1967 roku rozpoczął się III etap rozbudowy zakładu (instalacja m.in. turbozespołu przeciwprężnego prod. Zamech-Elbląg). Ponadto w 1967 roku Elektrociepłownia została połączona z Zakładem Energetycznym Gorzów. Rok 1973 to rozpoczęcie IV etapu rozbudowy gorzowskiej elektrociepłowni o kocioł wodny i dwa kotły parowe prod. Rafako oraz dwa turbozespoły kondensacyjne prod. Zamech-Elbląg. W roku 1977 uruchomiony został drugi blok węglowy – ECII.

Od 1993 roku zakład był samodzielną spółką, a od 1994 roku – spółką akcyjną Skarbu Państwa. W 1999 roku oddano do użytku nowy zespół parowo-gazowy. Od 2004 roku 69% udziałów EC Gorzów należało do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, na bazie których powstała PGE Polska Grupa Energetyczna. W 2006 roku EC Gorzów stała się stuprocentowym udziałowcem PEC Gorzów. We wrześniu 2010 roku Elektrociepłownia Gorzów SA weszła w skład PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA i stała się jednym z 11 oddziałów tej spółki.

W latach 2014-2017 elektrociepłownia wraz z Miastem Gorzów zrealizowała bardzo ważny dla miasta Gorzowa Wlkp. Projekt Centrum, którego podstawowym celem jest poprawa jakości powietrza atmosferycznego w mieście, poprzez obniżenie poziomu zanieczyszczeń emitowanych do otoczenia np. przez stare piece kaflowe. Projekt dofinansowywany był ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.

W 2015 roku gorzowska elektrociepłownia obchodziła 65-lecie działalności.

2 lutego 2017 r. został przekazany do eksploatacji drugi blok gazowo-parowy o mocy 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych, który w formule „pod klucz” wykonało konsorcjum firm Siemens Sp. z o.o. oraz Siemens Industrial Turbomachinery AB. Nowa instalacja po części zastąpiła dotychczas używane, wysłużone elementy infrastruktury, wykorzystujące węgiel jako paliwo. Nowoczesny blok działa w oparciu o dwie turbiny gazowe SGT-800 i jedną turbinę parową SST 400 wraz z kompletnym systemem elektrycznym i systemem sterowania.

Od 24 lipca 2015 ze szczytu najwyższego komina nadaje radio VOX FM Gorzów (101,7 MHz, dawne Radio GO)[1], a później dołączyły do niego: Radio Eska Gorzów (93,8 MHz), Polskie Radio 24 (105,4 MHz), PR I (89,3 MHz), PR II (90,7 MHz) oraz PR III (91,6 MHz)[2].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Zdolności produkcyjne PGE GiEK SA Oddział Elektrociepłownia Gorzów:

 • moc elektryczna zainstalowana – 243,3 MW (Elektrociepłownia Gorzów);
 • moc cieplna zainstalowana – 364,0 MW (Elektrociepłownia Gorzów);
 • moc cieplna zainstalowana – 4,412 MW (kotłownie lokalne).

Podstawowe urządzenia wytwórcze:

 • ECI – zespół gazowo-parowy, (który zastąpił najstarszą część elektrociepłowni, wybudowaną w latach 50.;
 • ECII – blok węglowy, wybudowany w latach 70.;
 • ECIII – nowy blok gazowo-parowy, przekazany do eksploatacji w lutym 2017 r.

ECI

Zespół gazowo-parowy (ECI) został przekazany do eksploatacji w 1999 roku, jako pierwszy w Polsce taki obiekt. Opalany jest gazem zaazotowanym, pochodzącym ze złóż lokalnych. Składa się z turbozespołu gazowego GT8C, kotła odzysknicowego oraz dwóch  turbozespołów parowych wraz z przynależnymi budynkami i wszelkimi instalacjami niezbędnymi do prawidłowej pracy bloku.

W skład zespołu gazowo-parowego wchodzą:

 • turbina gazowa – turbozespół T8 o mocy elektrycznej 54,5 MW,
 • parowy kocioł odzysknicowy,
 • turbozespół przeciwprężny typu DDM - 55 o mocy elektrycznej 5 MW,
 • turbozespół upustowo-przeciwprężny 3P6-6 o mocy elektrycznej 6 MW.

ECII

Blok węglowy (ECII) – to obecnie najstarsza część gorzowskiej elektrociepłowni. Blok jest w tzw. derogacji. Przyjmuje się, że jego eksploatacja potrwa maksymalnie do 2023 roku.

W skład bloku węglowego wchodzą:

 • kocioł parowy OP-140,
 • turbozespół ciepłowniczy upustowo-kondensacyjny TC 32 o mocy elektrycznej 27 MW

ECIII

Nowy blok gazowo-parowy (ECIII) – stanowi podstawowe źródło zasilania odbiorców w mieście w energię cieplną w wodzie grzewczej oraz parze technologicznej o mocy netto 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych. Jest to niezależny, kompletny obiekt energetyczny, wyposażony we wszystkie niezbędne dla jego prawidłowej pracy systemy. Charakteryzuje go wysoka sprawność wytwarzania energii elektrycznej, duża niezawodność eksploatacyjna, mały stopień oddziaływania na środowisko, w tym wyraźne zmniejszenie emisji dwutlenku siarki, pyłu, tlenków azotu i brak odpadów paleniskowych.

W skład nowego bloku gazowo-parowego wchodzą:

 • dwie turbiny gazowe SGT-800 (TG11 i TG12) produkcji Siemens o mocy elektrycznej 50,5 MW każda,
 • dwa kotły odzysknicowe (HRSG-11 i HRSG-12) produkcji Aalborg,
 • turbina parowa SST-400 (T10) produkcji Siemens o mocy elektrycznej 42 MW.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. RadioPolska • Gorzów Wielkopolski: Ready, set, GO! | Blog, www.radiopolska.pl [dostęp 2017-11-23].
 2. RadioPolska • Obiekt nadawczy | Gorzów Wielkopolski *Komin EC Gorzów*, www.radiopolska.pl [dostęp 2018-07-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]