Elektrociepłownia Kawęczyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ciepłownia Kawęczyn
Ciepłownia Kawęczyn
Ciepłownia Kawęczyn, widok z Gocławia
Lokalizacja Polska Polska
Siedziba Warszawa
ul. Chełmżyńska 180
Branża energetyka
Produkty energia elektryczna, energia cieplna
Zatrudnienie  ? osób
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Elektrociepłownia Kawęczyn
Elektrociepłownia Kawęczyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Elektrociepłownia Kawęczyn
Elektrociepłownia Kawęczyn
Ziemia 52°15′53″N 21°07′43″E/52,264722 21,128611
Strona internetowa

"Ciepłownia Kawęczyn – ciepłownia zlokalizowana na osiedlu Kawęczyn-Wygoda w Warszawie, wchodząca w skład Elektrociepłowni Warszawskich należących do PGNiG TERMIKA S.A., oddana została do użytku w 1983 i od 2005 działająca jako Ciepłownia Kawęczyn.

Jest to trzeci co do wielkości dostarczanego ciepła zakład w Warszawie. Obecnie zainstalowane są tam 3 kotły wodne z palnikami niskoemisyjnymi pozwalającymi na obniżenie stężenia tlenków azotu w spalinach. Łączna moc cieplna osiągalna kotłów to 512 MW[1].

Ciepłownia Kawęczyn (podobnie jak Ciepłownia Wola) jest szczytowym źródłem ciepła dla warszawskiego systemu ciepłowniczego.

W ciepłowni Kawęczyn, podobnie jak w elektrociepłowni Pomorzany w Szczecinie, zainstalowano jeden z najnowocześniejszych obecnie filtrów, w których tlenki azotu i siarki reagują z dodanym do spalin amoniakiem tworząc azotan amonu i siarczan amonu, które następnie są wychwytywane przez elektrofiltry. Azotan amonu i siarczan amonu są składnikami nawozów sztucznych, w związku z czym mogą zostać dalej wykorzystane. Reakcje chemiczne odbywają się w środowisku nietermicznej plazmy atmosferycznej, która jest pobudzana przez wysokoenergetyczne elektrony emitowane przez betatron (Electron Beam). Instalację systemu oczyszczania spalin nadzorował prof. dr hab. inż. Andrzej Grzegorz Chmielewski.

Komin ciepłowni Kawęczyn o wysokości 300 m jest najwyższą budowlą w Warszawie.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]