Elektrosmog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Elektrosmog (smog elektromagnetyczny) – potoczne określenie promieniowania elektromagnetycznego o różnej częstotliwości, należącego do zakresu promieniowania niejonizującego, najczęściej odnoszące się do fragmentu zakresu fal radiowych (300 kHz – 300 GHz). Pojęcie elektrosmogu jest potocznie przez niektórych uważane za synonim promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego ze źródeł sztucznych, czyli wytworzonych przez człowieka w odróżnieniu od promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego ze źródeł naturalnych.

Występowanie promieniowania elektromagnetycznego w zakresach fal radiowych służy do przesyłania informacji przy użyciu radiowych technik bezprzewodowych (m.in. radio, TV, telefonia komórkowa, łączność alarmowa, internet bezprzewodowy). Z powodu doniesień o złym samopoczuciu osób znajdujących się w pobliżu urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne, powstało porównanie ze smogiem. W 2018 opublikowano badania naukowe sugerujące związek między promieniowaniem elektromagnetycznym a zachorowalnością na raka. W środowisku naukowym nie ma zgody co do słuszności tej hipotezy[1]. Liczne badania nie znalazły żadnych dowodów potwierdzających słuszność hipotezy o szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego w zakresie promieniowania niejonizującego[2].

Cząstka -smog, użyta w części określenia, powstała z połączenia angielskich słów smoke („dym”) i fog („mgła”) sugeruje występowanie szkodliwej zawiesiny w środowisku wywołującej niepożądane skutki zdrowotne i razem z cząstką elektro- ma na celu przywołanie analogii do pola elektromagnetycznego[3].

Określenie elektrosmog jest często stosowanym przez aktywistów określeniem mającym świadczyć o szkodliwości pola elektromagnetycznego wytwarzanego np. przez stacje bazowe telefonii komórkowej oraz inne urządzenia emitujące promieniowanie elektromagnetyczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cell Phone Radio Frequency Radiation [online], ntp.niehs.nih.gov [dostęp 2019-06-30] (ang.).
  2. Elektrosmog - co to jest?.
  3. Elektrosmog – w pogoni za sensacyjnymi nagłówkami: Elektrofakty [online], ptze.pl [dostęp 2018-07-17] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-17] (pol.).