Elektrosmog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elektrosmog (smog elektromagnetyczny) – określenie promieniowania elektromagnetycznego o różnej częstotliwości, należącego do zakresu promieniowania niejonizującego, najczęściej odnoszące się do fragmentu zakresu fal radiowych (300 kHz – 300 GHz). Pojęcie elektrosmogu jest potocznie uważane za synonim promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego ze źródeł sztucznych, czyli wytworzonych przez człowieka w odróżnieniu od promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego ze źródeł naturalnych.

Występowanie promieniowania elektromagnetycznego w zakresach fal radiowych służy do przesyłania informacji przy użyciu radiowych technik bezprzewodowych (radio, TV, telefonia komórkowa, łączność alarmowa, internet bezprzewodowy wifi, Bluetooth itp.). Z powodu dużych ilości badań oraz złego samopoczucia coraz większej ilości osób znajdujących się w pobliżu urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne, powstało porównanie że tzw. „smogiem”. W 2018 opublikowano badania naukowe sugerujące związek między promieniowaniem elektromagnetycznym a zachorowalnością na raka, brak jest jednak na to jednoznacznych dowodów[1].

Cząstka -smog, użyta w części określenia, powstała z połączenia angielskich słów smoke („dym”) i fog („mgła”) sugeruje występowanie szkodliwej zawiesiny w środowisku wywołującej niepożądane skutki zdrowotne i razem z cząstką elektro- ma na celu przywołanie obecnie naukowo uzasadnionej analogii do pola elektromagnetycznego[2], które w odróżnieniu od prawdziwego smogu być może u części osób nie jest świadomie odczuwana.

Określenie elektrosmog jest często stosowane przez aktywistów jako argument świadczący o szkodliwości pola elektromagnetycznego wytwarzanego np. przez stacje bazowe telefonii komórkowej oraz inne urządzenia emitujące promieniowanie elektromagnetyczne.

Zaniżanie potencjalnego zagrożenia od strony PEM jest w interesie przemysłu bezprzewodowego, jak opisuje angielski The Guardian[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cell Phone Radio Frequency Radiation, ntp.niehs.nih.gov [dostęp 2019-06-30] (ang.).
  2. Elektrosmog – w pogoni za sensacyjnymi nagłówkami: Elektrofakty, ptze.pl [dostęp 2018-07-17] (pol.).
  3. Mark Hertsgaard, Mark Dowie, The inconvenient truth about cancer and mobile phones, „The Observer”, 14 lipca 2018, ISSN 0029-7712 [dostęp 2019-06-30] (ang.).