Elektrownia jądrowa Krško

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Elektrownia Atomowa Krško)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elektrownia jądrowa Krško

Elektrownia jądrowa Krško (. Nuklearna Elektrarna Krško) - elektrownia jądrowa zlokalizowana w mieście Krško w Słowenii, ok. 20 km od granicy z Chorwacją.

Zbudowana na potrzeby Słowenii i Chorwacji będących wówczas częściami Jugosławii, podłączona do sieci energetycznej w 1981 roku, oficjalnie uruchomiona w 1983 roku. Elektrownia pracuje na wzbogaconym uranie 235U. Posiada jeden reaktor wodny ciśnieniowy o mocy 730 MW, pokrywa ona czwartą część zapotrzebowania Słowenii na energię elektryczną i piątą część zapotrzebowania Chorwacji. Reaktor, którego budowę rozpoczęto w 1975 roku, planowano wyłączyć w 2023 roku, jednak rządy Słowenii i Chorwacji planują budowę drugiego bloku elektrowni oraz wydłużenie jej eksploatacji do 2036 roku.

4 czerwca 2008 roku o 16.35 w elektrowni doszło do awarii systemu chłodzenia, w wyniku czego podjęto decyzję o bezpiecznym tymczasowym wyłączeniu elektrowni[1] - reaktor wyłączono o 16.50[2]. Zdaniem Greenpeace ogłoszenie alarmu przez Unię Europejską nie jest typowym działaniem[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]