Elektrownia Rybnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
PGE GiEK Oddział Elektrownia Rybnik
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Adres

ul. Podmiejska
44-207 Rybnik

Forma prawna

spółka akcyjna (samodzielny oddział)

Dyrektor

Bernard Ptaszyński

Udziałowcy

PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Nr KRS

0000013479

Położenie na mapie Rybnika
Mapa konturowa Rybnika, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Elektrownia Rybnik”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Elektrownia Rybnik”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Elektrownia Rybnik”
Ziemia50°07′59,1″N 18°31′34,6″E/50,133083 18,526278
Strona internetowa
PGE Oddział Rybnik
Widok na Elektrownię Rybnik nocą.

PGE Energia Ciepła S.A. Oddział w Rybniku (dawniej: Elektrownia „Rybnik”) – elektrownia kondensacyjna (cieplna) i blokowa, największa na Górnym Śląsku, a zarazem jedna z największych w kraju. Od stycznia 2020 r. jedna z elektrowni zasilanych węglem kamiennym należących do spółki PGE Górnictwo i Energetyka z Grupy Kapitałowej PGE. Jej moc to 1350 MW[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W drugiej połowie lat 60. XX wieku zapadła decyzja o wybudowaniu elektrowni na obrzeżach miasta. Pierwsze bloki energetyczne uruchomiono w latach 1972–1974, kolejne w roku 1978.

25 marca 2014 roku ok. godziny 13:00 wybuchł pożar jednego z transformatorów bloku energetycznego numer VIII. Pożar gasiło dziewięć zastępów straży pożarnej z Rybnika i okolic. Podczas pożaru wyciekło bądź wylało się 60 ton oleju transformatorowego, który zapalił się i wyciekł do kanałów kablowych. Pożar ugaszono ok. godziny 14:15. W czasie pożaru nikt nie ucierpiał[2].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Kocioł OP-650k opalany pyłem węglowym
Chłodnie kominowe

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Do 2018 roku elektrownia planowała uruchomić nowy blok energetyczny o mocy 910 MW. Nowy blok został zaplanowany tak by produkować do 8% energii pochodzącej ze współspalania węgla z biomasą. Na skutek zmian w obowiązującym prawie projekt został wstrzymany[3] na czas nieokreślony. Równocześnie EDF ogłosił, że wyda 300 mln euro na modernizację istniejących bloków elektrowni[4]. 16 sierpnia 2021 r. zakończono eksploatację bloków energetycznych nr 1 i 2 na węgiel kamienny w Elektrowni Rybnik, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Wyłączenie jednostek związane jest z wejściem w życie tzw. konkluzji BAT. Docelowo, moc wyłączonych bloków w tej lokalizacji zostanie uzupełniona energią z nowego, niskoemisyjnego źródła gazowego. Obecnie w eksploatacji w Elektrowni Rybnik pracują cztery bloki energetyczne o łącznej mocy zainstalowanej 900 MW.[5]

Wpływ na środowisko[edytuj | edytuj kod]

Więcej: Elektrownia węglowa – wpływ na środowisko

Elektrownia oddała do użytku Zakład Odzysku Węgla, zlokalizowany w Czerwionce-Leszczynach, eksploatujący odpady pogórnicze, stające się tańszym źródłem energii dla elektrowni.

Elektrownia posiada kilka instalacji odsiarczania spalin:

 • Instalacja sucha – polegającą na podawaniu zmielonego kamienia wapiennego do komór paleniskowych kotłów.
 • Instalacja sucha z nawilżaniem – polega na zraszaniu nieodpylonych spalin w reaktorach umieszczonych pomiędzy kotłami a elektrofiltrami.
 • Instalacja mokrego odsiarczania spalin – metoda ta polega na przemywaniu spalin wodną zawiesiną wapna w wieży absorpcyjnej, w efekcie czego powstaje siarczyn wapnia.

W raporcie WWF z 10 maja 2007 Elektrownia Rybnik została uznana za jedną z czterech elektrowni emitujących największe ilości gazów cieplarnianych do atmosfery w Polsce[6].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Lista nagród i wyróżnień przyznanych w 2006
 • Cezar Śląskiego Biznesu przyznawany liderom śląskiego biznesu będąca wyrazem uznania dla osiągnięć firm z województwa,
Lista nagród i wyróżnień przyznanych w 2005
 • wyróżnienie w konkursie Lider „Świata Energii” 2005 w kategorii „wytwórca roku” oraz „ochrona środowiska”
 • nagroda Złoty Liść Sukcesu 2005 przyznawana przez firmę Ekologus w kategorii „Największe inwestycje w zakresie ochrony środowiska”,
Lista nagród i wyróżnień przyznanych w 2004
 • drugie miejsce na liście Najbardziej Efektywnych Przedsiębiorstw Infrastrukturalnych przygotowanej przez Polską Akademię Nauk, Centrum Informacji Społeczno-Gospodarczej MGPiPS, Polish Market, Parkiet.
 • wyróżnienie w konkursie Lider „Świata Energii” 2004 w kategorii „wytwórca roku” oraz „ochrona środowiska”
 • Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. przyznało Elektrowni „Rybnik” S.A. pamiątkowy medal. Medal ten ma na celu uhonorowanie firm zaangażowanych w propagowanie idei jakości oraz działających na rzecz polskiego systemu oceny zgodności.
 • nagroda „Panteon Polskiej Ekologii”. Patronat nad tą nagrodą objęli: Minister Środowiska RP i Prezes Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Nagroda została przyznana w związku z opracowaniem i wdrożeniem systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z wymaganiami określonymi w normie PN-EN ISO 14001
 • „Czarny Diament” – nagroda przyznana przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego dla Zakładu Odzysku Węgla „Zower”
Lista nagród i wyróżnień przyznanych w 2003
 • tytuł Lider „Świata Energii” 2003 w kategorii „wytwórca roku” oraz „menedżer roku”,
 • „Czarny Diament” – nagroda przyznana przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego m.in. za zasługi dla ochrony środowiska, mecenat finansowy nad nauką, kulturą i sportem oraz uruchomienie Zakładu Odzysku Węgla „Zower”,
 • statuetka Fundacji im. Hugo Kołłątaja – za wieloletnią współpracę i działalność na rzecz wybitnie uzdolnionych studentów,
 • nagroda w Konkursie „Trofea Zrównoważonego Rozwoju” organizowanym przez EDF za budowę Zakładu Odzysku Węgla „Zower”,
 • drugie miejsce na liście 200 Najbardziej Efektywnych Przedsiębiorstw Infrastrukturalnych przygotowanej przez Polską Akademię Nauk,
 • dyplom Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” „Przyjaciel GCR Repty” w podziękowaniu za wieloletnią pomoc finansową dla GCR,
 • wyróżnienie w Konkursie BCC „Medal Europejski” za produkt: energia elektryczna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Elektrownia Rybnik. pgegiek.pl..
 2. Gigantyczny pożar w Elektrowni Rybnik [online], rmf24.pl [dostęp 2017-11-23].
 3. Rybnik Power Station.
 4. EDF zmodernizuje Elektrownię Rybnik! Koszt 300 mln euro
 5. PGE Systemy S.A, Aktualności - Dwa bloki w Elektrowni Rybnik wyłączone z eksploatacji [online], pgegiek.pl [dostęp 2022-11-29] (pol.).
 6. Dirty Thirty. Ranking of the most polluting power stations in Europe, WWF European Policy Office, maj 2007 [dostęp 2020-08-14].