Czarnobylska Elektrownia Jądrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Elektrownia jądrowa w Czarnobylu)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sarkofag na bloku nr 4
Pomnik przed elektrownią

Czarnobylska Elektrownia Jądrowa[1] (ukr. Чорнобильська атомна електростанція (ЧАЕС), Czornobylśka atomna ełektrostancija (CzAES) – elektrownia jądrowa wykorzystująca materiały rozszczepialne jako paliwo jądrowe, zlokalizowana na terenie Ukrainy. Leży 2 km od opuszczonego miasta Prypeć, 18 km od Czarnobyla i 110 km od Kijowa. Ostatni reaktor nr. 3 zamknięto 15 grudnia 2000 pod presją rządów państw zachodnich, oficjalnie ogłoszono, że ze względów bezpieczeństwa[potrzebne źródło].

W skład elektrowni wchodziły:

  • reaktor nr 1 - oddany do eksploatacji 26 września 1977 (najstarszy). 1 września 1982 doszło tam do drobnego wypadku i ulotnienia się nieznacznych skażeń z kilku uszkodzonych jednostek paliwowych; został naprawiony i uruchomiony ponownie. Ostatecznie wyłączony 30 grudnia 1996.
  • reaktor nr 2 - uruchomiony 21 grudnia 1978, zamknięty 15 marca 1989. Decyzja zamknięcia nastąpiła po pożarze turbiny prądotwórczej (nie wystąpiło jednak żadne zagrożenie skażeniem).
  • reaktor nr 3 - uruchomiony 3 grudnia 1981, zamknięty 15 grudnia 2000.
  • reaktor nr 4 - oddany do eksploatacji 21 grudnia 1983. 26 kwietnia 1986 doszło w nim do wybuchu o charakterze chemicznym, obecnie trwa renowacja betonowego sarkofagu, kryjącego szczątki reaktora.

Wcześniej planowano również uruchomienie reaktorów nr 5 i 6, które były w budowie, jednak po katastrofie budowę przerwano. Docelowo elektrownia miała składać się z 6 reaktorów[2] i miała być największym tego typu obiektem na świecie.

Obecnie elektrownia w Czarnobylu jest wyłączona z eksploatacji, głównie za sprawą organizacji ekologicznych i nacisku międzynarodowej opinii (warto jednak odnotować fakt iż na terenie byłego ZSRR reaktory typu RBMK pracują nadal i jak dotychczas żaden z nich nie uległ tak poważnej awarii). Dostęp do bloków energetycznych elektrowni w Czarnobylu mają tylko pracownicy całą dobę czuwający nad wygaszonymi już reaktorami oraz okazjonalnie delegacje naukowe i niektóre specjalne wycieczki . Do pozostałej części strefy zamkniętej można dostać się po uprzednim uzyskaniu przepustki. Na terenie elektrowni planowane jest wybudowanie tymczasowego składowiska odpadów promieniotwórczych.

Do roku 2015 ma zostać zbudowany nowy sarkofag sfinansowany z pieniędzy pochodzących spoza Ukrainy: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczył 190 mln euro, Unia Europejska 110 mln euro, Stany Zjednoczone 85,5 mln euro, także Polska wyłożyła 1,5 mln euro na ten cel.[3]


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Czarnobylska Elektrownia Jądrowa w encyklopedii PWN. PWN. [dostęp 2015-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-27)].
  2. Czarnobyl - w cieniu reaktora, film dokumentalny, 2008, Discovery Historia
  3. Sarkofag w Czarnobylu niestabilny

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]