Elena (film 2011)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu z 2011 roku. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Elena
Елена
Gatunek dramatyczny
Rok produkcji 2011
Data premiery Ziemia 21 maja 2011,
Polska 23 marca 2012
Kraj produkcji  Rosja
Język Język rosyjski
Czas trwania 109 minut
Reżyseria Andriej Zwiagincew
Scenariusz Oleg Niegin
Główne role Nadieżda Markina,
Andriej Smirnow
Muzyka Philip Glass
Zdjęcia Michaił Kriczman
Scenografia Andriej Ponckratow
Montaż Anna Mass
Produkcja Aleksander Rodnianski
Wytwórnia Non-Stop Productions
Dystrybucja Polska Against Gravity

Elena (ros. Елена, 2011) − rosyjski dramat filmowy w reżyserii Andrieja Zwiagincewa.

Światowa premiera filmu nastąpiła 21 maja 2011 roku, podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie film był prezentowany w sekcji „Un Certain Regard”. Na tym festiwalu film otrzymał Nagrodę Jury. Polska premiera odbyła się 23 marca 2012 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Elena i Władimir to para starszych ludzi, oboje wywodzą się z różnych środowisk. Władimir jest zimnym i bogatym człowiekiem, natomiast sporo młodsza Elena to skromna kobieta i posłuszna żona. Ich trwające od dziesięciu lat małżeństwo jest dla każdego z nich drugie. Poznali się w wyniku zawodu Eleny – była ona pielęgniarką. Oboje bohaterów ma problemy ze swoimi dorosłymi już, lecz całkowicie nieporadnymi dziećmi. Władymir nie ma ochoty na ciągłe finansowanie bezrobotnego syna Eleny, Sergeja, i jego rodziny, choć dużo więcej pieniędzy przeznacza na finansowanie swej córki, Katii. Elena, która ofiarnie wozi pieniądze mieszkającemu pod Moskwą synowi, nie jest w stanie zmienić jego stanowiska. Pewnego razu podczas treningu Władimir doznaje zawału. Jest on wprawdzie niegroźny i Władymir wraca do domu po stosunkowo krótkim pobycie w szpitalu. Prowadzi on jednak do podjęcia przez Władymira decyzji, która zaważy na losach nie tylko Eleny, ale także jego i ich dzieci. Decyduje się sporządzić testament, aby w indywidualny sposób zadecydować o podziale majątku między żoną a córką w przypadku własnej śmierci[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

64. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
24. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Magdalena Kempna-Pieniążek: Formuły duchowości w kinie najnowszym. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2013, s. 93-94. ISBN 978-83-226-2129-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]