Eleonora Aragońska (córka Ferdynanda I)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eleonora Aragońska
infantka aragońska, królowa portugalska
Ilustracja
Królowa Portugalii
Okres od 1433
do 1438
Jako żona Edwarda I
Poprzedniczka Filipa Lancaster
Następczyni Izabela de Coimbra
Dane biograficzne
Dynastia Trastamara
Data urodzenia ok. 1402
Data śmierci 19 lutego 1445
Miejsce spoczynku Batalha
Ojciec Ferdynand I Sprawiedliwy
Matka Eleonora z Alburquerque
Mąż Edward I Aviz
Dzieci Jan
Filipa
Alfons V Afrykańczyk
Maria
Ferdynand
Eleonora
Edward
Katarzyna
Joanna

Eleonora Aragońska, port. Leonor de Aragão, Rainha de Portugal (ur. ok. 1402, zm. 19 lutego 1445) – infantka aragońska, królowa portugalska.

Urodziła się jako druga córka Ferdynanda I Sprawiedliwego i jego żony Eleonory z Alburquerque. 22 września 1428 poślubiła przyszłego króla Portugalii - Edwarda I Aviz (port. Duarte). Para miała razem dziewięcioro dzieci, z których pięcioro przeżyło dzieciństwo:

Regentka[edytuj | edytuj kod]

Mąż Eleonory zmarł 13 września 1438 w czasie zarazy, a w swojej ostatniej woli wyznaczył Eleonorę na regentkę. Portugalscy poddani jednak nie lubili Eleonory, nie podobało im się również, że jest ona Aragonką, i woleli aby regentem został brat zmarłego króla - Piotr, książę Coimbra. Negocjacje w sprawie kompromisowego wyjścia z sytuacji przeciągały się. Zakłócali je hrabia Barcelos i arcybiskup Lizbony, skomplikował je fakt, że w marcu 1439 Eleonora urodziła pogrobową córkę, a jeszcze w tym samym miesiącu zmarła jej najstarsza córka - Filipa.

Wreszcie Kortezy mianowały jedynym regentem Piotra. Eleonora zaś dalej spiskowała i w grudniu 1440 została zmuszona do udania się na wygnanie do Kastylii. Zmarła w Toledo, a pochowano ją w Batalha, w Portugalii.