Eleonora Bernadotte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eleonora
Jej Królewska Wysokość księżniczka szwedzka, księżna Gotlandii
ilustracja
wizerunek herbu
Dane biograficzne
Dynastia Bernadotte
Data i miejsce urodzenia 20 lutego 2014
Nowy Jork
Ojciec Christopher O’Neill
Matka Magdalena, księżna Hälsinglandu i Gästriklandu

Eleonora, księżna Gotlandii (Leonore Lilian Maria Bernadotte, ur. 20 lutego 2014 w Nowym Jorku) – szwedzka księżniczka z dynastii Bernadotte, księżna Gotlandii, córka Christophera O’Neilla i jego małżonki, Magdaleny Bernadotte.

Powiązania rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Eleonora podczas uroczystości zaślubin wuja, księcia Karola Filipa (2015)

3 września 2013 rzecznik szwedzkiej rodziny królewskiej podał do wiadomości, że najmłodsza córka króla Karola XVI Gustawa, księżna Magdalena, spodziewa się narodzin swojego pierwszego dziecka[1]. Magdalena poślubiła swojego narzeczonego, Christophera O’Neilla, kilka miesięcy wcześniej. Mężczyzna nie zdecydował się na przyjęcie nazwiska żony oraz tytułu księcia Szwecji, ponieważ musiałby wówczas zrezygnować ze swojej pracy. Księżna również nie przyjęła nazwiska męża. Król Szwecji ogłosił, że potomkowie tej pary będą nosić tytuł księcia lub księżniczki Szwecji i będą wpisani do linii sukcesji szwedzkiego tronu[2].

Księżniczka Eleonora urodziła się 20 lutego 2014 o godzinie 22.41 w Klinice Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych[3][4]. Ważyła 3150 gramów i mierzyła 50 centymetrów. O’Neill był obecny przy narodzinach córki. Król i królowa Szwecji polecieli do Nowego Jorku, gdy dowiedzieli się o przyjściu na świat ich drugiej wnuczki.

26 lutego 2014 podczas zebrania rady ministrów król Karol XVI Gustaw ogłosił imiona dziewczynki: Eleonora Lilian Maria, a także jej tytuły – księżniczki Szwecji i księżnej Gotlandii[5].

Eleonora to imię, które nosiła panująca w latach 1718–1720 królowa Szwecji Ulryka Eleonora; Lilian to imię nadane księżniczce na cześć jej ciotki, księżnej Halland, zmarłej w marcu 2013; natomiast Maria odnosi się do matki O’Neilla, Ewy Marii O’Neill.

Jest pierwszą osobą od 1888, która nosi tytuł księżnej Gotlandii i pierwszą kobietą, której ten tytuł przyznano. Poprzednim księciem Gotlandii był Oskar, syn króla Oskara II.

Jej dziadkami są ze strony ojca Paul Cesario O’Neill (zm. 2004), amerykański inwestor bankowy i jego druga żona, Eva Maria O’Neill z domu Walter; natomiast ze strony matki Karol XVI Gustaw, król Szwecji i jego małżonka, Sylwia Sommerlath.

Ma młodszego brata, księcia Mikołaja (ur. 2015).

2 marca w kaplicy zamku królewskiego w Sztokholmie odbyło się uroczyste Te Deum w podziękowaniu za narodziny kolejnej potomkini rodziny królewskiej.

Księżniczka została ochrzczona w wierze luterańskiej w dniu pierwszej rocznicy ślubu swoich rodziców, 8 czerwca 2014 w kaplicy królewskiej pałacu Drottiningholm[6]. Ceremonii przewodniczył arcybiskup Uppsali Anders Wejryd. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Wiktoria, następczyni tronu Szwecji (siostra matki), Tatjana d’Abo (przyrodnia siostra ojca), hrabia Ernst Abensperg und Traun (mąż przyrodniej siostry ojca), Patricia Sommerlath (cioteczna siostra matki), Alice Bamford (przyjaciółka rodziców) i Louise Gottlieb (przyjaciółka rodziców). Eleonora wystąpiła w tradycyjnym stroju, w którym jako pierwszy w 1906 ochrzczony został jej pradziadek, książę Gustaw Adolf. Do chrztu posłużyła woda z drugiej co do wielkości szwedzkiej wyspy, Olandii.

W dniu chrztu została odznaczona Królewskim Orderem Serafinów[7].

Członkini rodziny królewskiej[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Eleonora została wpisana na piąte miejsce w linii sukcesji szwedzkiego tronu po spełnieniu kilku warunków, w tym przyjęciu chrztu w wierze protestanckiej i posiadaniu szwedzkiego obywatelstwa.

Kilka dni przed chrztem księżniczki wyciekło zdjęcie jej paszportu, na którym widać że Eleonora posiada obywatelstwo szwedzko-amerykańskie. Księżniczka, w przeciwieństwie do swoich kuzynów, oprócz nazwiska rodowego nazwiska matki, nosi również nazwisko ojca, przez co jej pełne imię i nazwisko brzmi: Leonore Lilian Maria Bernadotte O’Neill.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Szwedzka rodzina królewska
Great coat of arms of Sweden.svg

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Eleonora, księżna Gotlandii
(2014)
Christopher O’Neill
(1974)
Paul Cesario O’Neill
(1926–2004)
Paul Holian O’Neill
Josephine O’Neill
z d. Cesario
Eva Maria O’Neill
z d. Walter (1940)
Otto Walter
Maria Walter
z d. Michi
Magdalena, księżna Hälsinglandu i Gästriklandu
z d. księżniczka Szwecji (1982)
Karol XVI Gustaw, król Szwecji
(1946)
Gustaw Adolf, książę Västerbotten
(1906–1947)
Sybilla, księżna Västerbotten
z d. księżniczka Saksonii-Coburga-Gothy (1908–1972)
Sylwia, królowa Szwecji
z d. Sommerlath (1943)
Walter Sommerlath
(1901–1990)
Alice Sommerlath
z d. Soares de Toledo (1906–1997)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Lista odznaczeń przyznanych księżniczce Eleonorze:

Data Państwo Osoba przyznająca Odznaczenie
8 czerwca 2014  Szwecja Karol XVI Gustaw Bernadotte Order Królewski Serafinów

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]