Eleonore Prochaska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eleonore Prochaska
Marie Christiane Eleonore Prochaska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 marca 1785
Poczdam
Data i miejsce śmierci 5 października 1813
Dannenberg
Przebieg służby
Lata służby 1813
Główne wojny i bitwy VI koalicja antyfrancuska

Marie Christiane Eleonore Prochaska (ps. August Renz, ur. 11 marca 1785 w Poczdamie - zm. 5 października 1813 w Dannenberg) − niemiecka ochotniczka walcząca w wojnie przeciw Napoleonowi.

Eleonore Prochaska urodziła się 11 marca 1785 roku w Poczdamie w rodzinie oficera pruskiej armii. Po śmierci matki ojciec oddał ją do wojskowego domu dziecka w Poczdamie; następnie pracowała jako służąca.

W czasie wojny przeciw Napoleonowi w 1813 roku wstąpiła ochotniczo do 1. batalionu jegrów w korpusie ochotniczym Ludwiga von Lützowa. Z powodu nieprzyjmowania do służby kobiet zgłosiła się do wojska w męskim przebraniu pod imieniem August Renz; początkowo służyła w orkiestrze, jednak szybko skierowano ją do kawalerii. Wkrótce potem została poważnie ranna w bitwie pod Göhrde, a lekarze frontowi szybko odkryli jej prawdziwą tożsamość. Prochaska została odesłana do Dannenbergu, gdzie zmarła z odniesionych ran trzy tygodnie później.

Upamiętnienia[edytuj | edytuj kod]

W późniejszym okresie postać Eleonore Prochaski była przez Niemców idealizowana i przedstawiana jako narodowa bohaterka Niemiec i "poczdamska Joanna d'Arc". Na jej losach oparto liczne sztuki i wiersze. Także Ludwig van Beethoven rozpoczął pisanie "Bühnenmusik" z librettem Friedricha Dunckera.

W 1863 roku na jej grobie na cmentarzu St.-Annen-Friedhof w Dannenbergu wzniesiono pamiątkowy pomnik, a w 1889 roku jej dom przekształcono w miejsce pamięci.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]