Eleuterokok kolczasty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eleuterokok kolczasty
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd selerowce
Rodzina araliowate
Rodzaj eleuterokok
Gatunek eleuterokok kolczasty
Nazwa systematyczna
Eleutherococcus senticosus (Rupr. & Maxim.) Maxim.
Mém. Acad. Imp. Sci. St.-Pétersbourg Divers Savans 9:132. 1859
Synonimy

Hedera senticosa Rupr. & Maxim.,
Acanthopanax senticosus (Rupr. & Maxim.) Harms[2]

Eleuterokok kolczasty (Eleutherococcus senticosus Maxim.) – gatunek rośliny należący do rodziny araliowatych (Araliaceae). Obszar występowania obejmuje rejon Władywostoku i Chabarowska w Rosji, południowo-wschodnie Chiny, Sachalin, Japonię i część Korei[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Korzeń[3]
Kłącze jest sękate, kształtu nieregularnego walca o średnicy od 1,5 do 4 cm. Powierzchnia chropowata, podłużnie pomarszczona i szarawobrunatna do czerwonawobrunatnej. Kora o grubości około 2 mm, ściśle przylegająca do drewna. Twardziel jest jasnobrunatna a biel jest jasnożółta. Przełam wykazuje krótkie, cienkie włókna w korze i jest grubo włóknisty, szczególnie w wewnętrznej części drewna. Na dolnej powierzchni występują liczne walcowate i sękate korzenie o długości od 3,5 do 15 cm i średnicy 0,3–1,5 cm. Mają gładką, szarawobrunatną do czerwonawobrunatnej powierzchnię. Kora jest grubości około 0,5 mm i ściśle przylega do jasnożółtego ksylemu. Przełam jest nieco włóknisty. W miejscach gdzie zewnętrzna warstwa została usunięta, powierzchnia zewnętrzna jest żółtawobrunatna.

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Roślina lecznicza[edytuj | edytuj kod]

Surowiec zielarski[3]
Korzeń eleuterokoka (Eleutherococci radix) – wysuszone, całe lub rozdrobnione podziemne narządy o zawartości minimum 0,08% sumy eleuterozydu B i eleuterozydu E.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-16].
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-05].
  3. a b Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne: Farmakopea Polska X. Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014, s. 4276. ISBN 978-83-63724-47-4.