Elewator Ewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Elewator Ewa
Elewator Ewa - w czasie pracy

Elewator Ewaelewator zbożowy w porcie morskim w Szczecinie, znajduje się przy Nabrzeżu Zbożowym. Największy tego typu obiekt w Polsce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa elewatora wynikała z rosnącej konkurencji ze strony portu morskiego w Gdyni[1]. Powstał na części dawnej wyspy Der fette Ort odciętej Kanałem Grodzkim i Dębickim i przyłączonej do Łasztowni groblą usypaną w poprzek nurtu Duńczycy. Grobla ta powstała po 1933[2]. Budowę elewatora zakończono w 1935 (według niektórych źródeł był wówczas największy w Europie[1]).

Elewator ma pojemność 75 tys. m³, co odpowiada zdolności zmagazynowania ok. 50 tys. ton zboża. W najwyższym miejscu mierzy 64 metry wysokości, co odpowiada wysokości 18-piętrowego budynku. W elewatorze odbywa się przeładunek, składowanie, ważenie, suszenie, fumigacja oraz kontrola fitosanitarna zboża.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, do którego należy budynek, zaproponował w listopadzie 2013 zburzenie elewatora, tłumacząc swoją decyzję złym stanem technicznym konstrukcji. Ponieważ Elewator Ewa znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, potrzebna byłaby zgoda miejskiego konserwatora zabytków[3].

W kwietniu 2015, decyzją Zarządu, dzierżawcą obiektu na okres 30 lat zostało duńskie przedsiębiorstwo Copenhagen Merchants Holding A/S, z siedzibą w Charlottenlund pod Kopenhagą[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Marek Jaszczyński. Spichlerz, jeden z symboli. „Głos ma Historia (dodatek do Głosu - Dziennika Pomorza)”, 29 marca 2017. 
  2. zdjęcie lotnicze Wałów Chrobrego i okolicznych wysp z 1933 w galerii portalu sedina.pl
  3. Gazeta Wyborcza Szczecin, 15.11.2013: "Prezes portu: Cudownie by było, gdyby zburzono Elewator."
  4. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, www.port.szczecin.pl [dostęp 2015-12-28].