Przejdź do zawartości

Elihu Yale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elihu Yale
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 kwietnia 1649
Boston

Data i miejsce śmierci

8 lipca 1721
Londyn

Zawód, zajęcie

kupiec

Elihu Yale (ur. 5 kwietnia 1649 w Bostonie, zm. 8 lipca 1721 w Londynie) – był angielskim kupcem i filantropem, gubernatorem Madrasu oraz fundatorem Collegiate School of Connecticut w New Haven, z której powstał słynny Uniwersytet Yale[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzina pochodziła z północnej Walii i wywodziła się z rodzinnej siedziby „Plas yn Iâl” w pobliżu miejscowości Llandegla w hrabstwie Denbighshire. Nazwisko Yale jest angielską wymową walijskiego słowa „Iâl”[potrzebny przypis].

Jego ojciec wyemigrował do Ameryki Północnej w trakcie prześladowań purytan za panowania króla Karola I. Elihu Yale w wieku 3 lub 4 lat powrócił razem z rodzicami do Anglii i zamieszkał w Londynie, gdzie jego ojciec postanowił rozpocząć działalność handlową. Do Ameryki nigdy nie powrócił. Według Hiram Bingham niewiele można powiedzieć o jego edukacji, gdyż wszelkie dokumenty na ten temat zaginęły po pożarze Londynu w 1666. Wskazywane są dwie szkoły: Merchant Tailors' School oraz St. Paul’s School.

Jesienią 1671 został zatrudniony w Kompanii Wschodnioindyjskiej i jeszcze tego samego roku popłynął do Indii w charakterze zwykłego urzędnika. 23 czerwca 1672 został zakwaterowany na miejscu. W ciągu kilku lat awansował i w 1678 został mianowany zarządcą fortu Świętego Jerzego w Madrasie, głównej brytyjskiej placówki dyplomatyczno-handlowej w Indiach. W 1699 wrócił do Londynu i założył własny biznes oparty na handlu diamentami. Znany był ze swojej szczodrości. W 1718 został poproszony przez Cotton Mather o materialną pomoc dla Collegiate School of Connecticut w celu wybudowania nowego budynku szkoły. W wyniku Yale przesłał za ocean 417 książek, portret Jerzego I oraz ekwiwalent 800 funtów szterlingów w 9 belach sukna. W podzięce nowy budynek został nazwany jego imieniem, a z czasem cała szkoła otrzymała miano Yale College.

Zmarł w swoim domu przy Queens Square. Pochowany został na cmentarzu w Wrexham.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Elihu Yale, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2019-01-13] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]