Elihu Yale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elihu Yale

Elihu Yale (ur. 5 kwietnia 1649 w Bostonie, zm. 8 lipca 1721 w Londynie) – był angielskim kupcem i filantropem, gubernatorem Madrasu oraz fundatorem Collegiate School w New Haven, obecnie Uniwersytet Yale[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzina pochodziła z północnej Walii i wywodziła się z rodzinnej siedziby „Plas yn Iâl „ w pobliżu miejscowości Llandegla, hrabstwo Denbighshire. Nazwisko Yale jest angielską wymową walijskiego słowa „Iâl”[potrzebny przypis].

Jego ojciec wyemigrował do Ameryki Północnej w trakcie prześladowań purytan za panowania króla Karola I. Elihu Yale urodził się w 1649 roku w Bostonie i w wieku 3 lub 4 lat powrócił razem z rodzicami do Anglii i zamieszkał w Londynie, gdzie jego ojciec postanowił rozpocząć działalność handlową. Do Ameryki nigdy nie powrócił. Według Hiram Bingham niewiele można powiedzieć o jego edukacji gdyż wszelkie dokumenty na ten temat zaginęły po pożarze Londynu w 1666 roku. Wskazywane są dwie szkoły - Merchant Tailors' School oraz St. Paul’s School. Jesienią 1671 roku został zatrudniony w Kompanii Wschodnioindyjskiej i jeszcze tego samego roku popłynął do Indii w charakterze zwykłego urzędnika. Dnia 23 czerwca 1672 roku został zakwaterowany na miejscu. W ciągu kilku lat awansował i w roku 1678 został mianowany zarządcą fortu św. Jerzego w Madrasie, głównej brytyjskiej placówki dyplomatyczno-handlowej w Indiach. W 1699 roku wrócił do Londynu i założył własny biznes oparty na handlu diamentami. Znany był ze swojej szczodrości. W 1718 roku został poproszony przez Cotton Mather o materialną pomoc dla Collegiate School of Connecticut w celu wybudowania nowego budynku szkoły. W wyniku Yale przesłał za Ocean 417 książek, portret Jerzego I oraz ekwiwalent 800 funtów szterlingów w 9 belach sukna. W podzięce nowy budynek został nazwany jego imieniem, a z czasem cała szkoła otrzymała miano Yale College. Zmarł 8 lipca 1721 roku w swoim domu w Queens Square i został pochowany na cmentarzu w Wrexham.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Editors of Encyclopædia Britannica: Elihu Yale. 2015-10-29. [dostęp 2016-04-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]