Elisa Carrió

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elisa Carrió, wybory prezydenckie 2007

Elisa Carrió (ur. 26 grudnia 1956) − argentyńska polityk, założycielka partii Umocnienie Republiki Równości (ARI). Kandydatka w wyborach prezydenckich w 2003 oraz w 2007.

Carrió urodziła się w prowincji Chaco w tradycjonalistycznej rodzinie. W czasie dyktatury wojskowej lat 1976-1983 pełniła funkcję prokuratora. Po przywróceniu demokracji została deputowaną w swojej prowincji z ramienia Radykalnej Unii Obywatelskiej.

W czasie kampanii prezydenckiej w 1999 wspierała Fernando de la Rúę, chociaż ten należał do innego obozy politycznego (prawicy).

W 2001 założyła własne ugrupowanie, Umocnienie Republiki Równości (ARI, Afirmación para una República Igualitaria). Carrió wzięła udział w wyborach prezydenckich w 2003, w których zdobyła około 14% głosów. W 2005 została wybrana deputowaną miasta Buenos Aires.

Elisa Carrió była kandydatką w wyborach prezydenckich 28 października 2007. W marcu 2007 zrezygnowała ze stanowiska deputowanej, by móc prowadzić kampanię wyborczą.

W wyborach zajęła drugie miejsce, uzyskując 23% głosów. Wybory wygrała pierwsza dama Cristina Fernández de Kirchner, zdobywając prawie 45% głosów. Trzecie miejsce z wynikiem 17% głosów zajął Roberto Lavagna. Elisa Carrió wygrała z panią Kirchner w dwóch z trzech największych miast Argentyny, (w Buenos Aires i Rosario), poniosła jednak klęskę na prowincji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]