Elisabeth Förster-Nietzsche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elisabeth Förster-Nietzsche
Ilustracja
Imię i nazwisko urodzenia Therese Elisabeth Alexandra Nietzsche
Data i miejsce urodzenia 10 lipca 1846
Röcken
Data i miejsce śmierci 8 listopada 1935
Weimar
Narodowość niemiecka
Partia narodowy socjalizm
Małżeństwo Bernhard Förster

Therese Elisabeth Alexandra Förster-Nietzsche (ur. 10 lipca 1846, zm. 8 listopada 1935) – siostra filozofa Friedricha Nietzsche oraz założycielka Archiwum Nietzschego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Förster-Nietzsche była o dwa lata młodsza od swojego brata. Ich ojciec był luterańskim pastorem w niemieckiej wiosce Röcken bei Lützen. Rodzeństwo miało ze sobą bliską relację przez całe dzieciństwo i wczesną dorosłość, jednak ich relacje ochłodziły się, kiedy wyszła za mąż za Bernharda Förstera, niemieckiego nacjonalistę i antysemitę[1].

Jako opiekun Friedricha, Förster-Nietzsche objęła rolę kuratora oraz edytora jego rękopisów. Często modyfikowała jego nieopublikowane dzieła, aby lepiej pasowały do jej ideologii, przez co często stwierdzały coś zupełnie innego niż prawdziwe myśli filozofa[2]. Mimo że przez jej edycje filozofia Friedricha zaczęła kojarzona być z niemieckim militaryzmem oraz narodowym socjalizmem, późniejsi dwudziestowieczni badacze podawali w wątpliwość taką interpretację jego myśli[3].

W jej pogrzebie w roku 1935 uczestniczył Adolf Hitler[3].

Nueva Germania[edytuj | edytuj kod]

Bernhard Förster zamierzał stworzyć „czystą aryjską osadę” w Nowym Świecie, na małym skrawku terenu w Paragwaju, który uznał za odpowiedni do ustanowienia swojej utopijnej społeczności. Bernhardowi oraz Elisabeth udało się przekonać czternaście niemieckich rodzin do dołączenia do nich i zamieszkania w swojej nowej kolonii, mającej nazywać się Nueva Germania. Grupka opuściła Niemcy i udała się do Ameryki Południowej 15 lutego 1887.

Jego plany nie powiodły się. Niemieckie metody uprawy roli nie były efektywne na tamtejszej ziemi, transport z i do kolonii był bardzo trudny, a osada była nękana przez choroby. Nie potrafiąc uporać się z długami, Förster popełnił samobójstwo 3 czerwca 1889 poprzez otrucie. Cztery lata później kolonia została na zawsze opuszczona przez jego żonę, która wróciła do Niemiec. Nueva Germania istnieje do dziś jako jedna z dzielnic departamentu San Pedro[4].

Archiwum Nietzschego[edytuj | edytuj kod]

Problemy psychiczne Nietzschego, którego dzieła były coraz chętniej czytane w całej Europie, zaczęły się w roku 1889 (zmarł w roku 1900). Po powrocie, Elisabeth zastała brata jako inwalidę. Förster-Nietzsche bardzo zaangażowała się w promocję książek swojego brata. Jednym z ważniejszych wydarzeń z tego okresu jest wydanie przez nią nieopublikowanej wcześniej kolekcji krótkich fragmentów Nietzschego, które opublikowała pod nazwą Wola Mocy.

Relacje z narodowym socjalizmem[edytuj | edytuj kod]

W 1930 Förster-Nietzsche, niemiecka nacjonalistka i antysemitka[5], stała się zwolenniczką Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników. Po dojściu Hitlera do władzy w roku 1933, jej Archiwum Nietzschego otrzymało rozgłos oraz wsparcie finansowe ze strony rządu, w zamian za co Förster-Nietzsche pozwoliła im wykorzystywać cieszące się poszanowaniem dzieła filozoficzne swojego brata w celach legitymizacji ideologii reżimu. Pogrzeb Förster-Nietzsche odbył się w roku 1935 i uczestniczyli w nim Adolf Hitler oraz inni wysocy rangą niemieccy urzędnicy państwowi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]