Elisabeth Messmer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elisabeth Messmer
Państwo działania

 Niemcy

profesor
Specjalność: okulistyka
Alma Mater

Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium

Doktorat

1990 – medycyna
Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium

Habilitacja

2007 – medycyna
Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium

Profesura

2014

Zatrudnienie
Klinika

klinika okulistyki Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium

Okres zatrudn.

od 1993

Elisabeth M. Messmer – niemiecka okulistka, profesor w klinice okulistyki Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Medycynę studiowała na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium (1983-1990), gdzie uzyskała stopień doktorski na podstawie pracy pt. Augenkomplikationen bei Lepra unter Kombinationstherapie mit Diaminodiphenylsulfon (DDS), Rifampicin und Clofazimin[1]. Od lipca 1991 do lutego 1993 była stypendystką Deutsche Forschungsgemeinschaft w amerykańskim Harvard Medical School, Massachusetts Eye and Ear Infirmary w Bostonie[1]. Po powrocie do Niemiec krótko pracowała w uniwersyteckiej klinice okulistycznej w Würzburgu, kierowanej wówczas przez Anselma Kampika[1].

Wraz z A. Kampikiem przeniosła się w 1993 do kliniki uniwersyteckiej w Monachium[1]. W 1995 i 1996 uzyskała odpowiednio pierwszy i drugi stopień w ramach amerykańskiego systemu United States Medical Licensing Examination[1]. W 1997 uzyskała specjalizację z okulistyki i awansowała w monachijskiej klinice na pozycję Oberärztin[1]. Dyplom i tytuł Fellow of the European Board of Ophthalmology (skrót FEBO używany po nazwisku okulisty) uzyskała w 2003[1]. Habilitowała się w 2007 a na stanowisko außerplanmäßige Professor awansowała w 2014[1].

W pracy klinicznej i badawczej specjalizuje się w infekcjach oka i stanach zapalnych, chorobach spojówki, zespole suchego oka, zapaleniu rogówki i spojówek[1].

Jest autorką i współautorką szeregu artykułów publikowanych w wiodących czasopismach okulistycznych, m.in. w „Graefe's Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology", „Progress in Retinal and Eye Research", „Der Ophthalmologe", „Klinische Monatsblätter für Augenheilkunde", „Acta Ophthalmologica", „The Ocular Surface" oraz „British Journal of Ophthalmology"[2][3][4][5].

Należy m.in. do Niemieckiego Towarzystwa Okulistycznego (Deutsche Ophthalmologische Gesellschaft, DOG), European Ophthalmic Pathology Society, Tear Film & Ocular Surface Society oraz Association of Research in Vision and Ophthalmology (ARVO)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Prof. Dr. med. Elisabeth M. Messmer. profkampik-muenchen.de. [dostęp 2019-02-03]. (niem.).
  2. Elisabeth Messmer (publikacje). Katalog PubMed. [dostęp 2019-02-03]. (ang.).
  3. Elisabeth Messmer. Katalog Niemieckiej Biblioteki Narodowej. [dostęp 2019-02-03].
  4. Elisabeth Messmer (publikacje i cytowania). scholar.google.com. [dostęp 2019-02-03]. (ang.).
  5. Elisabeth Messmer. researchgate.net. [dostęp 2019-02-03]. (ang.).