Elisha Otis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elisha Otis
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Elisha Graves Otis

Data i miejsce urodzenia

3 sierpnia 1811
Halifax

Data i miejsce śmierci

8 kwietnia 1861
Yonkers

Zawód, zajęcie

inżynier

Narodowość

amerykańska

Małżeństwo

Susan Houghton,
Elizabeth Otis

Dzieci

Charles Otis,
Norton P. Otis

Elisha Graves Otis (ur. 3 sierpnia 1811 w Halifaksie w stanie Vermont, zm. 8 kwietnia 1861 w Yonkers) – amerykański konstruktor pierwszego sprawnie funkcjonującego dźwigu osobowego zabezpieczonego przed skutkami zerwania się liny.

Swój wynalazek zaprezentował na Wystawie Światowej w 1853 r., w tym roku sprzedał także swoje pierwsze bezpieczne dźwigi. Gdy system unoszenia dźwigu zawodził, kabina automatycznie zatrzymywała się, zanim osiągnęła dno szybu (podszybie).

Pierwszy dźwig osobowy Otisa zainstalowany został w domu handlowym E.V. Houghwota w Nowym Jorku, napędzany był maszyną parową.

W 1867 jego synowie Charles i Norton założyli w Yonkers w stanie Nowy Jork firmę Otis Brothers and Company (obecnie Otis Elevator Company), która zajęła się wytwarzaniem dźwigów osobowych, tak że w 1873 w Ameryce działało już w różnych budynkach 2000 dźwigów Otisa. Obecnie firma ta wchodzi w skład United Technologies Corporation i do dziś jest największym producentem dźwigów osobowych na świecie.

Wynalazek Otisa zachęcił ludzi do korzystania z dźwigów osobowych, co znacząco przyczyniło się do budowy wielopiętrowych wieżowców.

Syn Elishy, Charles Otis, zbudował wyłącznik bezpieczeństwa umożliwiający zatrzymanie dźwigu osobowego niezależnie od prędkości.