Eliza Radziwiłłówna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eliza Fryderyka Luiza Marta Radziwiłł
Eliza Fryderyka Luiza Marta Radziwiłł
Trąby
Trąby
Data urodzenia 28.10.1803
Miejsce urodzenia Berlin
Data śmierci 27.09.1834
Miejsce śmierci Bad Freienwalde (Oder)
Rodzina Radziwiłł
Rodzice Antoni Henryk Radziwiłł
Luiza Pruska (1770–1836)

Eliza Fryderyka Luiza Marta Radziwiłłówna (ur. 28 października 1803 w Berlinie – zm. 27 września 1834 w Bad Freienwalde (Oder)) – córka Antoniego Henryka Radziwiłła i księżniczki pruskiej Luizy Hohenzollern. Zgodnie z intercyzą przedślubną wychowana w kalwinizmie, wyznaniu swojej matki.

Eliza była pierwszą miłością drugiego syna króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III - Wilhelma Hohenzollerna, późniejszego cesarza niemieckiego Wilhelma I. Para planowała nawet ślub. Radziwiłłowie wynajęli prawnika K.F. Eichhorna, którego zadaniem było opracowanie historii rodu, świadczącej o jego równości (niem. Ebenbürtigkeit) z suwerennymi książętami Rzeszy. Na rzecz takiej interpretacji świadczyły też postacie Barbary Radziwiłłówny oraz księżnej mazowieckiej Anny. Proponowane w pewnych projektach małżeństwo morganatyczne również nie wchodziło w rachubę z uwagi na to, że Wilhelm wobec bezpotomności swojego brata Fryderyka był drugi w kolejce do tronu.

Wysunięto nawet projekt adopcji Elizy przez cara rosyjskiego Aleksandra I. Pomysł ten jednak wywołał wahanie cara, poza tym adopcja nie rozwiązałaby problemu, gdyż o równości rodowej decydowała krew, a nie nazwisko. Wobec sprzeciwu części rodziny i pruskich polityków Wilhelm porzucił swe zamiary i poślubił później Augustę, księżniczkę von Sachsen-Weimar. Nie zapomniał jednak swej miłości z młodości. Podobno na jego biurku stał zawsze wizerunek ukochanej.

Eliza nie wyszła nigdy za mąż. Zmarła 8 lat po ostatecznym rozstaniu z Wilhelmem, na gruźlicę. Pochowana została w Antoninie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]