Elizabeth Knight Britton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elizabeth Gertrude Knight Britton (ur. 9 stycznia 1857 w Nowym Jorku, zm. 25 lutego 1934 w Nowym Jorku), amerykańska botanik-briolog, jedna z założycieli ogrodu botanicznego w Nowym Jorku.

Najstarsza córka Jamesa Knighta i Sophie Compton. Ukończyła Hunter College, gdzie następnie pracowała jako nauczycielka. W 1885 wyszła za mąż za Nathaniela Lorda Brittona, botanika współpracującego przy tworzeniu nowojorskiego ogrodu botanicznego. Pierwszą pracę z dziedziny botaniki opublikowała w 1883 i zaczęła specjalizować się w badaniu mszaków. Wraz z mężem stali się jednymi z najwybitniejszych botaników przełomu XIX w. i XX w. Napisała 346 prac naukowych, z których 170 było poświęconych mchom, opracowywała także systematykę mchów z terenu USA. Doprowadziła do utworzenia ogrodu botanicznego w Nowym Jorku, z funduszy prywatnych, które sama pomagała zbierać. Nieodpłatnie pracowała przy zbieraniu kolekcji roślin. Była przewodniczącą kilku amerykańskich towarzystw botanicznych.

Odkryła owoc mchu Eustichium norvegicum oraz rzadką paproć Schizaea pusilla, gromadziła kolekcje roślin z gór Adirondack i Appalachy oraz z Puerto Rico, Kuby i Jamajki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]