Elizabeth Kostova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
E.Kostova.jpg

Elizabeth Kostova (26 grudnia 1964 w New London (Connecticut), nazwisko panieńskie - Johnson - pisarka amerykańska. Ojciec był inżynierem urbanistyki, matka bibliotekarką. Kostova podróżowała z ojcem po Europie (ojciec także zainspirował ją opowieściami o Drakuli; Kostova zadebiutowała w czerwcu 2005 roku powieścią Historyk, która opiera się na folkorze, powieści Drakula, i faktach historycznych).

Kostova uzyskała licencjat na Yale University z literatury i kultury brytyjskiej (British Studies), stopień magistra uzyskała z pisarstwa kreatywnego (MFA, Creative Writing) na uniwersytecie w Michigan, gdzie także przyznano jej nagrodę za Historyka Hopwood Award w kategorii Novel-in-Progress (powieść w trakcie pisania).

Kostova wyszła za mąż za Bułgara, którego poznała podczas podróży związanej ze studiami, w czasie gdy nagrywała ludową muzykę Bułgarii, i była też mocno zainteresowana folklorem Europy Wschodniej. Pomysł napisania powieści, której akcja toczy się w Bułgarii pochodzi z tego czasu.

Pisarka pracowała dziesięć lat nad powieścią, starając się oddać jak najlepiej klimat miejsc, które w większości odwiedziła, a także sprawdzając fakty historyczne, gotując potrawy opisane w książce, itp. Mąż i jego rodzina byli jej konsultantami w trakcie pracy nad powieścią.

Kostova wraz z mężem i trójką dzieci żyją w USA, ale pisarka często odwiedza Bułgarię, określając ten kraj mianem "przybranej ojczyzny."

W 2010 roku ukazała się jej nowa powieść "Łabędź i złodzieje".