Elizabeth Miller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elizabeth ’Betsy’ Miller
Data i miejsce urodzenia

11 czerwca 1792
Saltcoats

Data i miejsce śmierci

12 maja 1864
Saltcoats

Zawód, zajęcie

kapitan statku „Clytus”

Elizabeth „Betsy” Miller (ur. 11 czerwca 1792 w Saltcoats w Szkocji, zm. 12 maja 1864 tamże) – szkocka kapitan statku transportowego „Clytus”, pierwsza kobieta nosząca tytuł kapitana statku morskiego[1].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Saltcoats w hrabstwie Ayrshire, położonym w zatoce Firth of Clyde w Szkocji, jako najstarsza z dziesięciorga rodzeństwa. Jej rodzicami byli William Miller, handlarz drewna i tkanin oraz kapitan morski, i Mary Garret. Miała czterech młodszych braci i pięć młodszych sióstr: Hugh, William, John, Robert, Mary, Hannah, Margaret Crawford, Mary Garret, Hannah Thomson.

Kiedy skończyła szkołę, została zatrudniona w rodzinnym biznesie żeglugowym, gdzie rozpoczęła pracę jako asystentka[2]. Resztę biznesu, związaną z dalekomorskimi wyprawami miał przejąć jeden z jej braci, Hugh. W 1833 tragedia rodzinna, w której zginął, sprawiła, że Elizabeth zmuszona była zająć się również tą częścią interesu. Betsy Miller została kapitanem na statku „The Clyctus” (lub „The Clictus”) i podczas każdego rejsu transportowała 200 ton węgla do Irlandii, wracając do Ardrossan z pokładem wypełnionym wapniem[3].

Mimo bardzo niekomfortowych warunków na statku Betsy z całych sił starała się zapewnić wygodę i dobre warunki do pracy reszcie załogi. Na morze wypływała często ze swoją siostrą Hannah, która w przyszłości sama stała się właścicielką "Clyctusa". Elizabeth Miller pracowała na morzu aż do ukończenia 70. roku życia, potem statek oddała młodszej siostrze i powróciła do rodzinnego miasta Saltcoats, gdzie 2 lata później zmarła. Po śmierci Betsy Hannah razem z siostrą Mary zajęła się rodzinnym interesem[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] Betsy Miller 1792-1864; first female sea captain, Antonia Caddy, Maxine Kelly, Madeleine Gaw, Joanne Maitland, Bethan Remmington, Danielle Smith, Rebecca Wyper
  2. Betsy Miller: Biography on Undiscovered Scotland [online], www.undiscoveredscotland.co.uk [dostęp 2020-05-17].
  3. Captain in Criniline. [online], www.ayrshireroots.co.uk [dostęp 2020-05-17].
  4. Betsy Miller [online], electricscotland.com [dostęp 2020-05-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]