Elizabeth Stride

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elizabeth Stride
Long Liz
Ilustracja
Fotografia Elizabeth Stride z kostnicy
Imię i nazwisko urodzenia

Elizabeth Gustafsdotter

Data i miejsce urodzenia

27 listopada 1843
Torslanda

Data i miejsce śmierci

30 września 1888
Londyn

Przyczyna śmierci

zabójstwo

Zawód, zajęcie

prostytucja

Narodowość

szwedzka

Elizabeth Stride, de domo Elizabeth Gustafsdotter, pseudonim Long Liz (ur. 27 listopada 1843, zm. 30 września 1888 w Londynie) – trzecia z "kanonicznych" ofiar Kuby Rozpruwacza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Gustafa Erikssona i Beaty Karlsdotter, urodziła się na farmie Stora Tumlehed, w parafii Torslanda, niedaleko Göteborga w Szwecji. Od października 1860 roku Liz pracowała jako służąca, początkowo u Larsa Fredrika Oloffsona w Göteborgu, jej późniejsi pracodawcy nie są znani. W marcu 1865 roku była już zarejestrowana w kartach göteborskiej policji jako prostytutka i w tymże samym roku dwukrotnie była leczona w szpitalu Kurhuset z choroby wenerycznej. 21 kwietnia 1865 roku Elizabeth urodziła martwą córeczkę. Rok później, w lutym 1866, opuściła Szwecję i osiadła w Londynie.

7 marca 1869 roku, w kościele St Gilles-In-The-Fields Elizabeth poślubiła Johna Thomasa Stride, stolarza. Mieszkała w tym czasie na Gower Street 67, po ślubie zaś zamieszkała z mężem na East India Dock Road, Poplar. Niewiele wiadomo o przebiegu tego związku, choć sama Liz twierdziła, że urodziła dziewięcioro dzieci. Małżeństwo Stride'ów musiało rozpaść się w roku 1877, wtedy to bowiem, 21 marca, Elizabeth zamieszkała w Poplar Workhouse. Rok później powiedziała urzędnikowi kościelnemu, że jej mąż zginął w katastrofie, jaka zdarzyła się na Tamizie 3 września 1878 roku. Statek wycieczkowy Princess Alice zderzył się wtedy z parowcem Bywell Castle, zabijając przeszło sześćset osób. Elizabeth twierdziła, że w tym wypadku utonął jej mąż i dwoje dzieci, ona sama zaś ocalała, kurczowo trzymając się zwisającej z pokładu liny.

Nie było to prawdą – John Thomas Stride żył wtedy, o czym świadczy fakt, że około 1881 roku małżonkowie ponownie się zeszli, jednak na krótko, bowiem już w grudniu Elizabeth stała się lokatorką Whitechapel Workhouse, gdzie również była leczona na bronchit. W roku 1882 Elizabeth pomieszkiwała w przytułku na Flower And Dean Street 32. John Stride zmarł w Poplar and Stepney Sick Asylum, w Bromley, 24 października 1884 roku.

Ostatnie trzy lata życia spędziła Stride z niejakim Michaelem Kidneyem. Prasowe relacje z zeznań Kidneya zawierają informację, że Michael i Liz mieszkali na Dorset Street 38, co pozwoliło niektórym autorom sugerować, że Elizabeth Stride mogła znać Mary Jane Kelly i Annie Chapman, które pomieszkiwały w pobliżu. Niemniej wszystko przemawia za tym, że był to błąd reporterów, istnieją bowiem dowody świadczące, że właściwym adresem Stride i Kidneya była w istocie Devonshire Street 35. W ostatnich latach swego życia Liz parokrotnie stanęła przed sądem za pijaństwo i hałaśliwe zachowanie.

27 września 1888 roku Elizabeth pojawiła się w przytułku na Flower And Dean Street, twierdząc, że pokłóciła się z mężczyzną, z którym mieszkała, co bynajmniej w jej związku z Kidneyem nie było rzadkością.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Wejście do Dutfield's Yard gdzie Louis Diemschutz odkrył ciało Liz Stride. Po prawej stronie bramy widać częściowo budynek International Working Men's Educational Club

29 września 1888 roku, popiwszy w pubie "Queen's Head", Liz wróciła do przytułku, gdzie wyszczotkowała ubranie i oddała znajomej na przechowanie płat zielonego aksamitu. Wyszła, prawdopodobnie nie w celu zarobkowym, bo miała jeszcze sześć pensów, by pojawić się na Berner Street w towarzystwie nieznanego mężczyzny. O 12:45 Izaak Schwartz widział jak ów mężczyzna, w bramie Dutfield Yard, powalił na ziemię próbującą uciec kobietę. Piętnaście minut później na Berner Street pojawił się Louis Diemschutz, powożący niewielkim wózkiem handlarza, zaprzężonym w konia. Gdy próbował skręcić w bramę Dutfield Yard, koń odskoczył w lewo, po czym stanął. Deimschutz zszedł z wozu, po to by odkryć leżące w ciemnej bramie, po prawej jej stronie, ciało Liz Stride, z poderżniętym gardłem.

Napastnik, prawdopodobnie spłoszony przez nadjeżdżającego Diemschutza, zdołał jedynie podciąć lewą tętnicę szyjną i żyłę jarzmową Liz, oraz przeciąć tchawicę, po czym umknął, nie zdążywszy okaleczyć ciała. Brak pośmiertnych okaleczeń, typowych dla mordercy z Whitechapel, jest podstawą dla niektórych badaczy by wykluczać Liz z kręgu ofiar Rozpruwacza.

Grób Elizabeth Stride, East London Cemetery, grudzień 2014

Elizabeth pochowano 6 października w grobie o numerze #15509, w kwadracie 37 na cmentarzu East London Cemetery w dzielnicy Plaistow.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Philip Sugden "The complete history of Jack the Ripper, Robinson Publishing Ltd. 20020

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]