Ellen Ripley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ellen L. Ripley
Sigourney Weaver2.jpg
Pierwszy odcinek Obcy – ósmy pasażer Nostromo
Ostatni odcinek Obcy: Przebudzenie
Twórca Dan O’Bannon
Ronald Shusset
Grany przez Sigourney Weaver
Informacje
Imię i nazwisko Ellen L. Ripley
Specjalność astronautka
Małżonek nieznany

Ellen Ripley (ur. 2092, Olympia, Luna, UA, zm. 2179, Fiorina 161, sklonowana w 2379 na USM Auriga) – postać fikcyjna, główna bohaterka filmów i powieści z serii Obcy. Pojawia się w czterech częściach tejże serii, w każdej z nich grana była przez aktorkę Sigourney Weaver.

Fabuła[edytuj]

Po raz pierwszy pojawia się w roku 1979 w filmie pt. Obcy – ósmy pasażer Nostromo (Alien), jako bosman[1], członek załogi kosmicznego holownika dalekiego zasięgu Nostromo, na stanowisku oficera transportowego, a następnie powraca na ekrany w kolejnych częściach sagi – w Obcym - decydujące starcie, Obcy 3, a także Obcym: Przebudzenie. Ripley jest kobietą odważną, inteligentną, próbującą zlikwidować zagrożenie ze strony potwora. W trzeciej części nosi ona w sobie płód przyszłej królowej. W kolejnej produkcji, po sklonowaniu martwej Ellen, okazuje się ona przybierać cechy zarówno ludzkie, jak i ksenomorfów (choćby kwas w żyłach zamiast krwi, niesamowita siła czy bardziej wyczulone zmysły).

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. W oryginale tytułowana Warrant Officer, co można tłumaczyć jako chorąży lub bosman, w powieści zostało przetłumaczone jako sierżant.