Ellsworth (stacja antarktyczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ellsworth
Estación Científica Ellsworth
Ellsworth Station
ilustracja
Przynależność państwowa  Stany Zjednoczone
 Argentyna
Data założenia 1957
Liczba personelu 40
Wysokość 42 m n.p.m.
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa konturowa Antarktyki, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Ellsworth”
Ziemia77°39′S 41°02′W/-77,650000 -41,033333

Ellsworth – nieistniejąca obecnie stacja polarna należąca do Stanów Zjednoczonych, a następnie Argentyny. Była położona na Lodowcu Szelfowym Filchnera u wybrzeża Antarktydy.

Położenie i warunki[edytuj | edytuj kod]

Stacja znajdowała się na lodowcu szelfowym na Morzu Weddella, w niewielkiej odległości od argentyńskiej stacji Belgrano[1]. Nazwa stacji upamiętnia Lincolna Ellswortha, amerykańskiego badacza Antarktydy i sponsora wypraw polarnych[2].

Historia i działalność[edytuj | edytuj kod]

Stacja Ellsworth została założona przez Stany Zjednoczone w styczniu 1957, w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego. Już 17 września 1958 stacja została przekazana Argentyńczykom, wraz ze sprzętem i zapasami. Na mocy porozumienia kwestiami logistycznymi miał zarządzać rząd w Buenos Aires, a program badawczy mieli realizować wspólnie uczeni z obu krajów. Prowadzone były obserwacje meteorologiczne, badania jonosfery i zórz, a także glacjologiczne i z zakresu fizjologii w klimacie polarnym. W styczniu 1962 roku kpt. Hermes Quijada wykonał lot ze stacji Ellsworth nad biegun południowy, jako pierwszy Argentyńczyk. Ruch Lodowca Szelfowego Filchnera sprawił, że konstrukcja stacji ulegała stopniowemu odkształceniu; 30 grudnia 1962 stacja została ewakuowana. Pozostałości stacji zostały pokryte przez śnieg, a następnie zatopione, kiedy od lodowca szelfowego oddzieliły się góry lodowe[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Base Ellsworth (hiszp.). Fundación Marambio. [dostęp 2015-06-12].
  2. Encyclopedia of the Antarctic. Beau Riffenburgh (red.). T. 1. Taylor & Francis, 2007, s. 375. ISBN 0-415-97024-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]