Elonka Dunin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elonka Dunin

Elonka Dunin (ur. 29 grudnia 1958 w Santa Monica) – amerykańska programistka gier komputerowych, pisarka i kryptolog.

W 2003 była szefem zespołu, który złamał szyfr Cyrillic Projector, a jej książka na ten temat pt: The Mammoth Book of Secret Codes and Cryptograms została opublikowana w 2006. Zbiera dane dotyczące niezłamanych szyfrów, między innymi Kryptos – szyfr dotyczący rzeźb, zlokalizowany w kwaterze głównej CIA. Dunin programuje gry komputerowe w firmie Simutronics Corp. w Saint Louis w stanie Missouri, i jest autorem internetowej gry CyberStrike, która uzyskała pierwszą nagrodę w konkursie magazynu Computer Gaming World w 1993[1]. Jest również współzałożycielką i prezesem towarzystwa gier internetowych International Game Developers Association, także edytorką IGDA.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dunin urodziła się w Santa Monica w Kalifornii z ojca Stanleya Dunina, amerykańskiego matematyka polskiego pochodzenia, i matki Elsie Ivancich, amerykańskiej tancerki i etnolog na Uniwersytecie Berkeley w Los Angeles, pochodzenia chorwackiego.

Dunin przejęła zainteresowanie komputerami od ojca, który pracował w dziale przestrzeni kosmicznej firmy Hughes Aircraft; w latach sześćdziesiątych zabierał ją do biura, w którym bawiła się wielkimi komputerami typu mainframe jak IBM 360 lub IBM 370, i w którym poznała język Fortran będąc ciągle jeszcze w szkole podstawowej. Liceum ogólnokształcące zakończyła w 1976 w Los Angeles; w Berkeley studiowała astronomię. Po ukończeniu studiów wstąpiła do USAF; służyła jako technik przy serwisie samolotów w RAF Mildenhall (Wielka Brytania) oraz w bazie Beale Air Force Base w Kalifornii. Po odbyciu służby wojskowej zwiedziła świat chwytając się różnych zajęć, od programistki komputerowej w Denver w Kolorado do nauczycielki angielskiego w Rio de Janeiro.

W latach osiemdziesiątych Dunin zaangażowała się w program BBS wydając tylko w jednym roku 15 000 dolarów za czas komputerowy[2], którego efektem były gry komputerowe British Legends na CompuServe i Simutronics, GemStone II na GEnie.

Gry online[edytuj | edytuj kod]

W 1990 Dunin przeprowadziła się do Saint Louis i podjęła pracę w kompanii Simutronics, w wyniku czego firma ta dostała nagrodę roku w 1993 za grę internetową CyberStrike przy współudziale sieci AOL, Prodigy i CompuServe. W 1997 Simutronics uruchomił swoją własną sieć , play.net, z Dunin jako szefem działu gier online[3][4]. W 1999 Dunin została głównym menadżerem działu gier Simutronics – GameMaster Nova[5], którym jest do dziś. Jest również producentem GemStone III, Hercules i bazowanej na Xenie grze Alliance of Heroes, oraz koproducentem CyberStrike, DragonRealms i Hero's Journey.

Kryptografia[edytuj | edytuj kod]

Elonka Dunin podczas objaśniania koduCyrillic Projector, 2006

Dunin została dostrzeżona przez szerszy krąg opinii publicznej w 2000, kiedy to dostała nagrodę za złamanie szyfru PhreakNIC v3.0 Code[6][7].

Według Dunin, te wydarzenia, plus motyw Kryptos na okładce książki Dana Browna z 2003 – Kod Leonarda da Vinci, zyskały jej szersze uznanie[8]. W maju 2003, Dunin, wspólnie z Gary Warzinem, założyła popularną stronę Yahoo Group Kryptos. W styczniu 2005, po artykule, który ukazał się w Wired o "Kryptos", zainteresowanie wzrosło i zostało odnotowane w CNN, NPR, The Guardian, Libération i w innych mediach.

W połowie 2005, brytyjskie wydawnictwo Constable & Robinson zaproponowało jej opublikowanie strony The Mammoth Book of Secret Code Puzzles, zawartość której została wydana w formie książkowej jednocześnie w USA i w UK nakładem Carroll & Graf w marcu 2006. W lipcu 2007, Dunin wystąpiła w telewizji PBS w programie NOVA scienceNOW jako ekspert dot. "Kryptos".

Public Relations[edytuj | edytuj kod]

Dunin będąc przedstawicielką IGDA i Planetary Society często udziela konferencji prasowych dla agencji rządowych takich jak FBI, CIA i NSA jako ekspert w sprawach kryptografii i gier komputerowych – Dragon*Con, PhreakNIC, Def Con, Shmoocon, Notacon oraz International Game Developers Conference. Wystąpiła również w programie Binary Revolution.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

wydanie brytyjskie: The Mammoth Book of Secret Code Puzzles, UK ​ISBN 1-84529-325-8
 • (editor) IGDA Online Games White Paper, 2002. PDF
 • (editor) IGDA Online Games White Paper, 2003. PDF
 • (senior editor) IGDA Web & Downloadable Games White Paper, 2004. PDF
 • (senior editor) IGDA Persistent Worlds White Paper, 2004. PDF

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Konsultacje do publikacji[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Neil Harris/CyberStrike note
 2. "When Dragons Escape", Jeannette Batz, 2002, publisher Riverfront Times
 3. Where adventure finds you
 4. Pendleton, Jennifer. (August 18, 1997) Los Angeles Times. Trends:Nice Work If You Can Master It. Section: Business; Page 6
 5. Austin, Nancy K. (October 19, 1999) Inc. Pure Internet play. Simutronics' online games. Volume 21; Issue 15; Page 76
 6. "Interview: Elonka Dunin", Mark Hing, 2006, publisher Whitedust
 7. "A Chat With Elonka Dunin", Melanie Cambron, 2002, publisher GIGnews
 8. "Cracking the code", Justine Redman, 2005, publisher CNN

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]