Elsie de Wolfe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elsie de Wolfe
Ella Anderson de Wolfe
Ilustracja
Elsie de Wolfe (1914)
Data i miejsce urodzenia 20 grudnia 1865
Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci 12 lipca 1950
Wersal, Francja
Zawód, zajęcie aktorka, projektantka wnętrz

Elsie de Wolfe, właśc. Ella Anderson de Wolfe[1] (ur. 20 grudnia 1865 w Nowym Jorku, zm. 12 lipca 1950 w Wersalu) – amerykańska aktorka i projektantka wnętrz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Elsie de Wolfe urodziła się 20 grudnia 1865 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, jej ojciec był lekarzem, matka Kanadyjką o szkockim pochodzeniu[2]. W 1881 roku rodzice w celu uzupełnienia jej edukacji wysłali ją do Szkocji[2]. Cztery lata później Elsie zadebiutowała w londyńskim towarzystwie i została przedstawiona królowej Wiktorii[2]. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych obracała się w kręgach nowojorskiej socjety i zaczęła grywać na amatorskiej scenie teatralnej[2].

W 1887 roku poznała Elisabeth Marbury, obie mimo różnicy usposobienia połączył ścisły związek i przyjaźń[2]. Gdy w 1890 roku zmarł ojciec Elsie de Wolfe, a jej rodzina stanęła w obliczu bankructwa, de Wolfe postanowiła zająć się zawodowo aktorstwem w teatrze na Broadwayu[2]. Marbury prowadząca agencję teatralną została jej menadżerką[2]. Choć jej sztuka aktorska nie wzbudzała zachwytu krytyki, zyskała rozgłos i sławę, występując na scenie w olśniewających kreacjach szytych przez najlepszych paryskich krawców[2].

Na przełomie wieku Elsie de Wolfe wraz z przyjaciółką mieszkała na przemian w Nowym Jorku w Irving House i podparyskim Wersalu oraz zaczęła coraz bardziej interesować się meblami zwłaszcza z XVIII wieku[2]. Po odnowieniu Irving House wywołała sensację, usuwając nadmiar sprzętów i bibelotów z wiktoriańskich wnętrz oraz dodając pomieszczeniom lekkości i przestronności dzięki większej ilości wpadającego do nich światła[2].

W 1904 roku porzuciła pracę w teatrze, która coraz bardziej ją rozczarowywała i wykorzystując kontakty towarzyskie, została pierwszą w świecie projektantką wnętrz[2]. Sukces pierwszego zamówienia zrealizowanego dla prywatnego klubu kobiet w Ameryce otworzył jej drogę do dalszej kariery[2]. Przez niemal pół wieku kształtowała gust i upodobania sławnych i bogatych klientów oraz szerokich mas; w prasie ukazywały się jej porady i wskazówki, zebrane później w jej najbardziej znanej książce The House in Good Taste[2].

W 1907 roku zaprzyjaźniła się z Anne Morgan, spadkobierczynią wielkiego majątku, razem odnowiły klasycystyczny pałacyk Petit Trianon w Wersalu we Francji[2].

W 1926 roku sześćdziesięcioletnia Elsie de Wolfe wyszła za mąż za sir Charlesa Mendla, attaché prasowego ambasady brytyjskiej w Paryżu, przybierając tytuł Lady Mendl[2]. Małżonkowie mieszkali osobno, nie ingerując w życie prywatne partnera[2].

Zmarła 12 lipca 1950 roku w Wersalu w wieku 85 lat[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Elsie de Wolfe - American interior designer, Encyclopedia Britannica [dostęp 2019-03-02] (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q Elsie de Wolfe [w:] Paul Russell, Stu kochających inaczej którzy mieli największy wpływ na dzieje ludzkości, Warszawa: Orpheús, 1997, s. 265–268, ISBN 83-907516-0-7.