Elwro 105LN-A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy kalkulatora. Zobacz też: Elwro – inne znaczenia tego słowa.
Elwro 105LN-A

ELWRO 105LN-Apolski elektroniczny kalkulator biurowy produkowany w latach 70. XX wieku przez zakłady Elwro we Wrocławiu.

Następca modelu Elwro 105LN, od swojego poprzednika różnił się w użytkowaniu przede wszystkim automatycznym ustawianiem kropki dziesiętnej, w związku z czym zrezygnowano z obrotowego przełącznika do ustawiania ilości miejsc dziesiętnych.

Oparty na układzie scalonym CT5030 firmy Cal-Tex Semiconductor[1], umożliwiał wykonywanie czterech podstawowych działań oraz obliczanie procentów[2]. Nie miał pamięci.

Wyświetlacz oparty na dwunastu osobnych siedmiosegmentowych lampach VFD – świecił wyraźnym zielonkawoniebieskim światłem, dodatkowo przed refleksami świetlnymi zabezpieczony był otwieraną osłoną, której zamknięcie powodowało wyłączenie urządzenia. Włączania urządzenia dokonywało się suwakiem po prawej stronie, który uruchamiał wyłącznik i jednocześnie zwalniał sprężynę osłony wyświetlacza. Znak minus wyświetlany był na pierwszym pozycji wyświetlacza. W dolnej części wyświetlacza znajdowała się ręcznie przesuwana listwa umożliwiająca nastawienie separatorów tysięcznych. Obudowa w dolnej części posiadała wysuwany uchwyt do przenoszenia. Klawisze były wykonane techniką wtrysku dwu tworzyw o różnych barwach jednocześnie, co zapewniało nieścieralność napisów.

Napięcie zasilania sieciowego wynosiło 220 V, długość kabla zasilającego około 3 m.

Produkcję modelu zakończono w 1976 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Don Lancaster. Understanding Calculator IC's. „Radio-Electronics”, s. 40-41, 91, lipiec 1974 (ang.). 
  2. a b Piotr Muszczyński. Kalkulatory produkowane przez Centrum Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów "Mera-Elwro". „Biuletyn MERA”. 3 (181), s. 33, 1977-03 (pol.).