Emanuel Filibert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Emanuel Filibert
książę Sabaudii, namiestnik Niderlandów
ilustracja
Książę Sabaudii
Okres panowania od 1553
do 1580
Poprzednik Karol III Dobry
Następca Karol Emanuel I Wielki
Dane biograficzne
Dynastia sabaudzka
Data urodzenia 8 lipca 1528
Data śmierci 30 sierpnia 1580
Miejsce spoczynku Turyn
Ojciec Karol III Dobry
Matka Beatrycze Portugalska
Żona Małgorzata Walezjuszka
Dzieci Karol Emanuel I Wielki
Odznaczenia
Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch) Order Podwiązki (Wielka Brytania) Order Złotego Runa (Austria)

Emanuel Filibert, wł. Emanuele Filiberto di Savoia (ur. 8 lipca 1528, zm. 30 sierpnia 1580) – książę Sabaudii w latach 1553–1580 i namiestnik Niderlandów w latach 1555-1559.

Urodził się w Chambéry jako jedyny syn Karola III Dobrego, księcia Sabaudii, i Beatrice Portugalskiej (córki króla Manuela I i jego drugiej żony – Marii Aragońskiej). Jego ciotka była żoną cesarza Karola V Habsburga i Emanuel Filibert służył w armii Karola V podczas wojny z Franciszkiem I Walezjuszem, królem Francji. Zdobył sławę zdobywając Hesdin, w lipcu 1553, a miesiąc później został księciem Sabaudii po śmierci ojca. W tym czasie jednak (od 1536) większa część Sabaudii była okupowana przez Francuzów.

Emanuel Filibert jako książę dalej służył Habsburgom, ufając że w ten sposób uda mu się odzyskać swoje ziemie. W latach 1555–1559 był namiestnikiem Niderlandów w imieniu Filipa II Habsburga. Następnie poprowadził hiszpańskie wojska do północnej Francji i odniósł wspaniałe zwycięstwo pod Saint-Quentin, w sierpniu 1557. Na mocy pokoju w Cateau Cambrésis, zawartego między Francją a Hiszpanią w 1559, Francja zwróciła Sabaudię księciu, który 10 lipca tego samego roku, w Paryżu, poślubił Małgorzatę de Valois, księżną de Berry (1523–1574), siostrę króla Henryka II. Ich jedynym dzieckiem był przyszły Karol Emanuel I Wielki.

Filip II Habsburg zaproponował swojej żonie, królowej Anglii - Marii Tudor mariaż Emanuela Filiberta z jej młodszą siostrą, księżniczką Elżbietą, by mieć ją pod ścisłym nadzorem, oraz zachować zainteresowanie Habsburgów Anglią (Elżbieta w razie bezpotomnej śmierci królowej Marii, miałaby zostać królową Anglii). Lecz Maria nie wyraziła na to zgodę, obawiając się, że ten mariaż doprowadzi do tego, że Habsburgowie obejmą rządy w Anglii.

W roku 1580 w Portugalii zmarł ostatni król z dynastii Aviz, Henryk I, który ze względu na jego stan duchowieństwa, pozostał bezdzietny. Tak więc tron portugalski pozostał pusty. Emanuel postanowił to wykorzystać, jako wnuk króla Manuela I ze strony matki, rościł sobie prawa do tronu portugalskiego. Lecz w tej trudnej walce dyplomatycznej pokonał go jego kuzyn, cesarz Filip II poprzez jego małżeństwo z Marią Manuelą Portugalską (zmarłą w 1545 roku), przez co został królem Portugalii jako Filip I. Wtedy to Emanuel zapadł na zdrowiu, i zmarł kilka miesięcy później w Turynie.

Emanuel Filibert podczas całych swoich rządów odzyskiwał to, co utracił podczas wojen z Francją – odzyskał liczne ziemie od Francji i Hiszpanii, m.in. Turyn. W 1563[1] ogłosił przeniesienie stolicy księstwa z Chambéry do Turynu, zamiast łaciny oficjalnym językiem ustanowił język włoski. Chciał również zdobyć markizat Saluzzo. Zmarł w Turynie.

Rodowód[edytuj]

 
 
 
 
 
Amadeusz VIII (antypapież Feliks V)
 
 
Ludwik I Sabaudzki
 
 
 
 
 
 
Maria Burgundzka
 
 
Filip II Sabaudzki
 
 
 
 
 
 
Janus Cypryjski
 
 
Anna z Lusignan
 
 
 
 
 
 
Karolina Burbon
 
 
Karol III Dobry
 
 
 
 
 
 
Jan z Brosse
 
 
Jan II z Brosse
 
 
 
 
 
 
Joanna z Naillac
 
 
Klaudia z Brosse
 
 
 
 
 
 
Karol z Châtillon
 
 
Nikola z Châtillon
 
 
 
 
 
 
Isabeau z Vivonne
 
Emanuel Filibert
 
 
 
 
 
Edward I Aviz
 
 
Ferdynand Aviz
 
 
 
 
 
 
Eleonora Aragońska
 
 
Manuel I Szczęśliwy
 
 
 
 
 
 
Jan z Aviz
 
 
Beatrycze Portugalska
 
 
 
 
 
 
Izabela z Barcelos
 
 
Beatrycze Portugalska
 
 
 
 
 
 
Jan II Aragoński
 
 
Ferdynand II Aragoński
 
 
 
 
 
 
Joanna Enríquez
 
 
Maria Aragońska
 
 
 
 
 
 
Jan II Kastylijski
 
 
Izabela I Kastylijska
 
 
 
 
 
 
Izabela Portugalska
 

Przypisy

  1. Józef Andrzej Gierowski: Historia Włoch. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1986, s. 264. ISBN 83-04-01943-4.

Zobacz też[edytuj]