Emerson, Lake & Powell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Emerson, Lake & Powell
Rok założenia 1985
Rok rozwiązania 1986
Pochodzenie  Anglia
Gatunek rock progresywny[1], rock albumowy[1]
Powiązania Emerson, Lake & Palmer
Whitesnake
Asia
Byli członkowie
Keith Emerson (zmarły)
Greg Lake (zmarły)
Cozy Powell (zmarły)
Strona internetowa

Emerson, Lake & Powell (ELPowell) – angielski rockowy zespół muzyczny stanowiący wariację oryginalnego ELP (Emerson, Lake & Palmer). W roku 1986 wydał swój jedyny oficjalny album studyjny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Keith Emerson i Greg Lake chcieli w roku 1985 wrócić do oryginalnego składu ELP, lecz perkusista Carl Palmer był niedostępny, ponieważ był związany kontraktem z zespołem Asia. Po przesłuchaniu kilku perkusistów, którzy nie chcieli poświęcić się pracy z zespołem, muzycy zaprosili do składu Cozy’ego Powella, starego przyjaciela Emersona.

Zespół podkreślał zawsze, że było czystym przypadkiem to, że jego nazwisko również zaczynało się na literę P, co pozwoliło na zachowanie oryginalnej nazwy zespołu. Muzycy żartowali jednak, że zanim dołączył do nich Powell, szukali jakiegoś "Gene Prupy", "Phila Pollinsa" czy "Ringo Parra". Wkrótce po rozpoczęciu nagrań, studio znajdujące się w stodole Emersona zostało zniszczone przez traktor, nad którym kierowca stracił panowanie. Muzycy byli zmuszeni do ponownego nagrania niektórych utworów, a także żartowali, że „Może powinniśmy nazwać zespół 'Emerson, Lake & Pług!'"[2]

Na początku prób na farmie Emersona Powell używał do grania gałęzi z pobliskiego sadu, ponieważ przyszedł na próby bez własnych pałek.

Album zatytułowany Emerson, Lake & Powell stanowił powrót do stylu znanego z pierwszego składu ELP, z długimi progresywnymi suitami, łagodnymi balladami oraz klasycznym utworem "Mars, the Bringer of War" autorstwa Gustava Holsta. W jednym z utworów - "The Score" - pojawił się nawet fragment tekstu pochodzący z utworu oryginalnego ELP - "Karn Evil 9: First Impression" z albumu Brain Salad Surgery - "Welcome back, my friends, to the show that never ends". Na koncertach zespół wykonywał także klasyczne utwory z repertuarów ELP oraz The Nice.

Pierwsza trasa koncertowa zakończyła się kłótnią, która doprowadziła do zwolnienia managera, a muzycy rozeszli się bez nagrania drugiego albumu. Emerson przyłączył się do Palmera i wraz z Robertem Berrym założyli w 1988 zespół o nazwie 3. W 1992 doszło do powrotu do oryginalnego składu ELP – muzycy wydali album Black Moon, stylistycznie nieznacznie podobny do albumu nagranego przez skład Emerson, Lake & Powell.

Część materiału z prób studyjnych i nagrań koncertowych pojawiła się w latach ’90 na bootlegach. W roku 2003 został on zremasterowany i oficjalnie wydany na dwóch płytach CD.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

 • Keith Emerson (zmarły) – instrumenty klawiszowe
 • Greg Lake (zmarły) – gitara basowa, gitara, śpiew, produkcja
 • Cozy Powell (zmarły) – perkusja, instrumenty perkusyjne

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrania studyjne (utwory)[edytuj | edytuj kod]

 1. "The Score"
 2. "Learning To Fly"
 3. "The Miracle"
 4. "Touch and Go"
 5. "Love Blind"
 6. "Step Aside"
 7. "Lay Down Your Guns"
 8. "Mars, The Bringer of War"
 9. "The Loco-Motion"
 10. "Vacant Possession"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Jason Ankeny: Emerson, Lake & Powell Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-08-21].
 2. Keyboard, July 1986, 12 (7): 39.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]